Švýcarsko ženeva

Fotografie: James Cridland | Licence: CC 2.0

0

Ženeva – Jezero a vodotrysk

Za zpáteční letenku do Ženevy jsem z výplaty musela obětovat šest tisíc korun. I když jsme prvně uvažovali o cestě autem, ale to bychom museli obětovat dvacet hodin z naší dovolené, proto jsme zvolili rychlejší a jednodušší variantou. Symbolem města a také přilehlého Ženevského jezera je vodotrysk Jet d´Eau, tryskající z jeho hladiny do výše 140 metrů. K němu přicházíme z nábřeží po jakémsi molu, z ulice, která nese jméno Quai Gustave-Ador. V Ženevě je ten správný okamžik pro dosud odkládanou lodní výpravu po jezeře, právě z paluby lodi je nádherný pohled na město.

Ženeva leží v jihozápadním cípu Švýcarska, na hranici s Francií, kde ze Ženevského jezera vytéká řeka Rhona. Druhou řekou protékající Ženevou je Arve, ta se slévá s Rhonou ještě ve městě, na místě, které se nazývá Jonction. Přeloženo do češtiny, jde o křižovatku. Ženeva je také neformálním střediskem francouzsky mluvící části Švýcarska. Město Ženeva samotné má 186 tisíc obyvatel, kanton 430 tisíc a úzce propojená aglomerace 718 tisíc.

Katedrála nebo také basilika Notre Damme v blízkosti vlakového nádraží v Ženevě. Jde o římsko-katolický kostel hlavního Švýcarského města v kantonu stejného jména. Katedrála je velká oáza spirituality a klidu v centru Ženevy. Otevřeno je tu pro všechny.

Dobré levné jídlo tu seženete ve všední dny v samoobslužných jídelnách velkých obchodních center za 10 švýcarských franků, což je asi 230 českých korun. Spropitné není nutné, nemusíte ho dávat, i když nikoho neurazí

Ženeva okouzlila například spisovatele J. L. Borgese, který ji považoval za svůj domov, najdeme zde i jeho hrob. Také mnoho dalších spisovatelů podlehlo kouzlu nádherného města, pobývali zde Graham Greene či Joseph Conrad, jehož román Před očima západu se odehrává v Ženevě.

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑