Řecko Zakynthos

Fotografie: Cosmin Prund | Licence: CC 2.0

0

Zakynthos – Ostrov pláží a želv

Zakynthos je ostrov Ionského moře v západních vodách Řecka. Obývá jej zhruba 40,000 obyvatel. Hlavní město ostrova nese stejný název jako celý ostrov a najdeme jej na východním pobřeží. Východ ostrova dále pokrývají především úrodné nížiny, kde se pěstují zdejší hlavní produkty – olivy, olivový olej, med nebo citrusy. Západní část ostrova je mnohem hornatější. Zdejší pobřeží lemují především skalnaté útesy.

Zátoka Navagio

Pravděpodobně nejznámějším místem ostrova je zátoka a pláž Navagio ležící na jihozápadním pobřeží. Pláž je od pevniny izolována vysokými útesy a dostat se na ni je možné pouze lodí. Kromě křišťálové vody leží v bílých oblázcích pláže vrak lodi pojmenované Panagiotis, která zde ztroskotala okolo roku 1980. Jeskyně pod útesy západního pobřeží Zakynthosu jsou známy pod názvem Modré jeskyně (Blue caves). Dostat se do nich je možné pouze na menším plavidle. Sluneční paprsky pronikají vodou do jeskyní a odrážejí se od bílých kamenů na dně a stěnách jeskyní, což vytváří velmi zajímavé vizuální efekty (odtud název jeskyní).

Hlavní město Zakynthos

Město Zakynthos má rovněž turistům co nabídnout. Kromě vyhlášených barů a klubů si na své přijdou i milovníci historie. Za zmínku stojí návštěva Katedrály sv. Dionýsa, zdejšího muzea Byzance nebo pomníku řeckého básníka a zdejšího rodáka Dionysiose Solomose, autora textu řecké hymny. Zajímavou zastávkou je také město Alykes v severní části ostrova. Jsou zde k zhlédnutí solná pole a bývalé výrobny soli z mořské vody.

Zajímavost ostrova

Na ostrově Zakynthos na plážích okolo města Laganas snášejí pravidelně vejce mořské želvy druhu Caretta caretta. Karety jsou chráněny mezinárodní konvencí a speciálně při kladení vajec jsou tyto pláže uzavřeny a je na ně přísný zákaz vstupu. Turisté mohou želvy spatřit na lodních výletech, které je zavedou na místa častých výskytů těchto tvorů.

SLOVNÍČEK
Καλημερα [kalimera] Dobré ráno nebo také dobrý den v řečtině
Καλησπέρα [Kalispera] Dobrý večer v řečtině
Stifádo Dušené hovězí maso s cibulkou v rajčatové omáčce

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑