Chorvatsko Zadar

Fotografie: Mario Fajt | Licence: CC 2.0

0

Zadar – Bohatá historie a višňový likér

Historickým i současným centrem turisticky atraktivního chorvatského regionu Dalmácie je město Zadar ležící na pobřeží Jaderského moře asi 200 km jižně od hlavního města Chorvatska, Záhřebu. Oblast Zadaru byla osídlena už v 9. století před naším letopočtem a napříč historií mělo město důležitou vůdčí a strategickou roli. Významně se do historie města zapsali zejména Římané, Byzanťané, Benátčané nebo rakouští Habsburkové. Zadar je páté největší město Chorvatska a dnes zde žije asi 75,000 obyvatel, převážně Chorvatů.

Hlavní lákadla města Zadar

Turisté zde mohou mimo jiné zhlédnout největší kostel v Dalmácii – Zadarskou katedrálu postavenou během 12. a 13. století v románském stylu. Jedná se o římskokatolickou stavbu, která je dnes zapsána na seznamu UNESCO. Stojí zde také nejvýznamnější historická památka raného středověku v celé Dalmácii, kruhový kostel sv. Donáta z 9. století. Je postavený v pre-románském stylu. Za návštěvu stojí zdejší románský Kostel Panny Marie dostavěný v roce 1105, kde je možné zhlédnout stálou uměleckou výstavu církevních předmětů s názvem „Zlato a stříbro Zadaru“.

Římské památky

Kromě náboženských památek je zde celá řada pozůstatků především z období starověkého Říma. Římané jako první vtiskli Zadaru tvář města. Okolo města lze i dnes pozorovat zbytky římského opevnění. Za hradbami města pak leží zbytky akvaduktu, který zásoboval město vodou. V západní části města stojí pozůstatky zdejšího fóra vybudovaného císařem Augustem. Jedná se o největší římské fórum na východním pobřeží Jadranu. A ve východní části města dodnes stojí strážní věž vystavěná Římany.

Další zajímavosti

Z dalších architektonicky zajímavých staveb zaujme například Náměstí pěti studní, nebo renesanční městská brána postavená v roce 1543 podle návrhu benátského architekta Michela Sanmicheliho, která nad svou klenbou nese vytesaného Lva sv. Marka, symbol Benátské republiky.

V Zadaru také sídlí významná univerzita založená už v roce 1396. Fungovala až do roku 1807 a v roce 2002 byl znovu založena.

Uznávaným lokálním produktem je likér Maraschino destilovaný z višní odrůdy Marasca, jež se pěstují v sadech na severovýchod od Zadaru. Produkce tohoto likéru v Zadaru probíhá už od 16. století.

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑