Ukrajina

Ukrajina
Hlavní město: Kyjev
Rozloha: 603 700 km2
Počet obyvatel: 45 644 419
Jazyk: Ukrajinština
Měna: Ukrajinská hřivna (UAH)


Ukrajina je unitární stát, který se dělí na 24 oblastí, 2 města se zvláštním statusem a autonomní republiku Krym. Stát získal nezávislost po rozpadu Sovětského svazu, tedy až roku 1991. Přesto má Ukrajina, jako mladý stát, co nabídnout v podstatě všem typům turistů.

Zájemci o přírodu by určitě neměli vynechat deltu Dunaje, Polesí, Karpaty a samozřejmě Krym. Na Krymu však pozor na zbytečně předražené hotely i stravování. Z přírodních zážitků, je zajímavá například i několikadenní plavba po Dněpru.

Pro milovníky umění, historie a architektury je zajímavější spíše západ státu. Kde je k vidění hlavní město Kyjev či krymský Bakčisaraj. Zajímavostí jsou tu i argární poltavské vesničky a vesnice, kde se do dnešních dní udržely pozůstatky české kultury a českého osídlení. Pro obdivovatele multikulturního soužití a rozmanitých kuchyní a kulturních směsic Ukrajina nabízí místa jako Zakarpatí či Bukovinu. Naopak pro rusisty je přínosnější rusky mluvící východ, kde jsou hodně znát pozůstatky sovětské éry. Zvláštní kapitolou jsou tu tedy stejně jako na území Ruska pravoslavné chrámy a monastýry. Pro extrémisty se na území Ukrajiny nachází katastrofické území Černobylu.

Typický je hlavně ukrajinský folklór, známé jsou soubory lidových písní a tanců. Obnoveny zde byly zdejší venkovské slavnosti.

Hlavním městem Ukrajiny je Kyjev. Pro svou starobylost je nazýván ,,matkou ruských měst“. Z nejznámějších památek stojí za vidění například Chrám svaté Žofie, založený Jaroslavem Moudrým, socha Matka vlast nebo Zlatá brána.

Last minute zájezdy na Ukrajinu

NÁŠ TIP: Levné letenky na Ukrajinu!

Kyjev – Zlatá brána, vodka a Lenin

4. Leden, 2014 | Barbora

Kyjev, hlavní město Ukrajiny, leží při rozlehlé řece Dněpr na severu země. Vítá nás mezinárodní letiště Kyjev Borispol. Při přistávání vidímeBack to Top ↑