Slovensko

Slovensko
Hlavní město: Bratislava
Rozloha: 49 036 km2
Počet obyvatel: 5 410 728
Jazyk: Slovenština
Měna: Euro (EUR)


Slovensko je stát ležící v východní Evropě, jehož hlavním městěm je Bratislava.

Celým názvem Slovenská republika, je středoevropský vnitrozemský stát. Historicky byly slovenské země vždy blízkými spojenci zemí českých – mnohdy tyto dva národy sdílely jeden stát (Velká Morava, Československo). Dobré vztahy a jen nepatrné rozdíly v jazycích obou národů přetrvaly dodnes.

Hlavním a největším městem Slovenska je Bratislava rozkládající se na obou březích Dunaje nedaleko hranic s Rakouskem a Maďarskem. Symbolem půlmilionové metropole je Bratislavský hrad a také architektonicky zajímavý Most SNP (Slovenského národného povstania) z počátku 70. let 20. století. Ve výšce 80 metrů na vrcholu mostu se nachází vyhlídková plošina a restaurace. Příznivé počasí umožňuje dohlédnout odsud až do nedaleké Vídně. Nejvýznamnějším kostelem Bratislavy je gotická Katedrála svatého Martina, jež postupně vznikala od 13. do 16. století.

Slovenské hory, tvořené především masivem Karpat, dosahují výšek přes 2,000 metrů nad mořem. Ikonou všech slovenských pohoří jsou Nízké a především Vysoké Tatry. Nejvyšší vrchol Tater, Gerlachovský štít, dosahuje výšky 2 655 metrů nad mořem a je nejvyšším vrcholem Slovenska i celých Karpat. Tatry nabízejí ideální podmínky pro horskou turistiku a mnoho kilometrů dobře značených turistických stezek. Velkým zážitkem je přenocování v Chatě pod Rysmi, která je nejvýše položenou horskou chatou Vysokých Tater. Ve výšce 2,250 metrů stojí už od roku 1933 a nabízí 14 lůžek.

Národním jídlem Slováků jsou halušky, což jsou noky z bramborového těsta. Připravují se na mnoho způsobů, ale nejčastěji jsou podávány s typickým zdejším ovčím sýrem, brynzou. Sýry obecně tvoří důležitou součást slovenské kuchyně. Známé jsou korbáčiky nebo parenica. Tradiční slovenskou polévkou, která příjemně zahřeje zejména při chladném počasí v horách je kapustnica.

Last minute zájezdy na Slovensko


Back to Top ↑