Rumunsko

Rumunsko
Hlavní město: Bukurešť
Rozloha: 238 391 km2
Počet obyvatel: 19 599 506
Jazyk: Rumunština
Měna: Rumunský leu (RON)


Rumunsko leží v jihovýchodní Evropě, kde nemá co se velikosti státu týče konkurenci. Zčásti zasahuje i na Balkán a na východě má přístup k Černému moři. Největší rumunskou řeknou je evropský veletok Dunaj, který se zde vlévá do Černého moře svou rozsáhlou deltou. Ta je díky své unikátní přírodě dokonce zapsána na seznamu UNESCO a tvoří jeden ze 13 národních parků v Rumunsku. Nejvyšší hory Rumunska tvoří dominantní Karpaty. Nejvyšší hora Moldoveanu leží v samotném středu země a tyčí se do výšky 2,544 metrů nad mořem.

Hlavním a největším městem Rumunska je dvoumilionová Bukurešť, významné kulturní a zejména hospodářské centrum rozkládající se na jihu země nedaleko hranic s Bulharskem. Nejznámější stavbou Bukureště a i celého Rumunska je Palác Parlamentu (Palác lidu), považovaný za druhou největší administrativní budou na světě po americkém Pentagonu. Stavba paláce začala v roce 1984 a dodnes nebyly dokončeny práce na 92 metrů hluboké podzemní části. Největší koncentraci památek, zajímavostí a obchodů nabízí Třída vítězství.

Nejnavštěvovanějším pohořím Rumunska je pohoří Retezat. V pohoří najdeme nejstarší národní park Rumunska a žije zde celá řada chráněných živočichů či rostlin. Ideální vstupem do Retezatu je městečko Hateg. Několik kilometrů jižně od města směrem do hor totiž leží pozůstatky původního města Sarmizegutsa, které založili Římané.

Nejznámější postavou Rumunska je Vlad III. Drákula. Toho proslavil zejména román Drákula od irského autora Brama Stokera. Legenda o upírovi láká mnoho turistů na údajný Drákulův hrad Bran ležící v horách středního Rumunska. Dále na sever leží nádherné a rovněž hojně navštěvované město Sighisoara, kde dodnes stojí Drákulův rodný dům.

Pokud do Rumunska zamíříte vozem, určitě si najděte čas na projížďku po horské silnici Transfagaras ve středním Rumunsku, které se také říká „Cesta světa“, protože zdejší projížďka patří k těm nejmalebnějším na světě.

Last minute zájezdy do Rumunska

NÁŠ TIP: Levné letenky do Rumunska!


Back to Top ↑