Polsko

Polsko
Hlavní město: Varšava
Rozloha: 312 679 km2
Počet obyvatel: 38 511 824
Jazyk: Polština
Měna: Złoty (PLN)


Polsko je rozlehlým státem střední Evropy a jediným státem Visegrádské čtyřky (Polsko, ČR, Slovensko, Maďarsko), který má přístup k moři. Jedná se o 8. nejlidnatější a 9. největší stát Evropy. Polským národním jídlem je Bigos, pokrm připravovaný z kysaného zelí a červeného masa.

Hlavním městem Polska je Varšava, moderní metropole a jedno z hlavních turistických center Polska. Zdejší staré město je zapsáno na seznamu UNESCO a patří k nejvýznamnějším turistickým atrakcím. Varšava však není jediný a nejnavštěvovanější cíl turistů. Mnoho návštěvníků Polska míří taktéž do Krakova, bývalého hlavního města Polska s ikonickým vrcholem Wawel a hlavním náměstím Krakovský rynek. Nedaleko Krakova pak leží město Osvětim, historická památka doslova světového významu. Dodnes zde totiž stojí velká část bývalého nacistického koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka), který byl největším koncentračním a vyhlazovacím táborem v Polsku během druhé světové války. Denně sem přijíždějí tisíce turistů, aby si připomenuli hrůzy druhé světové války a uctili památku několika milionu zdejších obětí.

Další významnou památkou v okolí Krakova je solný důl Wieliczka, kde těžba soli probíhala nepřetržitě od 13. až do začátku 21. století. Důl patří k nejstarším solným dolům na světě a je zapsán na seznamu UNESCO. Klenotem mezi hrady je v severním Polsku ležící hrad Malbork. Vybudoval jej Řád německých rytířů a jedná se o největší gotickou stavbu na světě a zároveň o největší stavbu z cihel na světě.

Last minute zájezdy do Polska

NÁŠ TIP: Levné letenky do Polska!

Vratislav – Benátky střední Evropy

14. Únor, 2014 | Barbora.H

Wroclaw neboli česky Vratislav je historické hlavní město Slezka, současně čtvrté největší město Polska a jedno z nejstarších polských měst


Kudowa-Zdrój – Lázně Chudoba

12. Únor, 2014 | Barbora.H

Lázeňské město v povodí Metuje, leží v jihozápadním Polsku při hranicích s Českou republikou. Přitažlivá je jeho lokace jen několik



Back to Top ↑