Moldavsko

Moldavsko
Hlavní město: Kišiněv
Rozloha: 33 843 km2
Počet obyvatel: 3 559 500
Jazyk: Moldavština
Měna: Moldavské leu (MDL)


Moldavsko je relativně nový vnitrozemní stát ležící ve východní Evropě. Vznikl v roce 1991 prohlášením nezávislosti po rozpadu Sovětského svazu. Dnes už v Moldavské ekonomice dominuje sektor služeb a i turisté z celého světa si sem pomalu a jistě nacházejí cestu, zejména prostřednictvím poznávcích zájezdů. Také Moldavané si postupně uvědomují, že jejich země může návštěvníkům nabídnout krásnou historickou architekturu, bechberoucí přírodu a kvalitní víno, jehož produkce má v Moldavsku dlouholetou tradici.

Srdcem Moldavska je hlavní a největší město země Kišiněv. Založeno bylo v roce 1436 a dnes je domovem pro téměř 700,000 obyvatel. Centrem Kišiněva vede nejrušnější městská tepna, třída Štěpána Velikého. Stojí zde budova Moldavského parlamentu, sídlo vlády, prezidentský palác, a také novoklasicistní Metropolitní katedrála Narození Páně z první poloviny 19. století, hlavní městský chrám ruské pravoslavné církve. Asi 40 kilometrů severo-západně od Kišiněva leží mužský klášter Căpriana, jeden z nejstarších klášterů na území Moldavské republiky.

Okolí Kišiněva je tradiční vinařskou oblastí a bez větších potíží si v metropoli můžete zajistit poznávací výlet po okolních vinicích a vinných sklepech. Asi nejzajímavější jsou vinné sklepy v obci Milestii Mici, které najdeme i v Guinnessově knize rekordů jako největší vinné sklepy na světě. Celé Moldavsko je vinicemi doslova poseto, nalezneme je téměř na každém svahu a zdejší turismus se proto z velké části točí právě kolem výletů po vinicích a vinných sklípcích. Říká se, že ty nejlepší moldavská vína nikdy nechybělá ani na stole ruských carů.

Last minute zájezdy do Moldavska

NÁŠ TIP: Levné letenky do Moldavska!


Back to Top ↑