Maďarsko

Maďarsko
Hlavní město: Budapešť
Rozloha: 93 030 km2
Počet obyvatel: 9 906 000
Jazyk: Maďarština
Měna: Forint (HUF)


Maďarsko se rozkládá na jihovýchodním cípu středoevropského regionu. Jedná se o velmi rovinatý stát, jehož jediné hornatější území leží na severu při hranicích se Slovenskem. Zde také leží nejvyšší vrchol Maďarska, hora Kékes vysoká pouhých 1,015 metrů nad mořem. Velkou část země však tvoří Velká Uherská nížina, jejíž úrodné roviny poskytují dostatek obživy nejen pro Maďary, ale i pro okolní státy. Po pádu Sovětského svazu začal v Maďarsku rovněž nabírat na intenzitě cestovní ruch. V roce 1998 bylo Maďarsko 14. nejnavštěvovanější zemí světa s 14,6 miliony turistů ročně.

Hlavními turistickými ikonami Maďarska jsou bez pochyby hlavní město Budapešť a jezero Balaton, největší jezero střední Evropy.

Budapešť je 8. největším městem EU a rozkládá se na obou březích řeky Dunaj. Vznikla v roce 1873 sloučením měst Budín, Starý Budín a Pešť. Každoročně do města proudí davy turistů, aby nasáli zdejší úžasnou historickou atmosféru, která dodnes odráží časy velkého rozkvětu města za vlády rakousko-uherské monarchie a našli klid a relax v místních vyhlášených Széchenyiho lázních. Nejnámější stavbou města je honosná budova Országház, sídlo maďarského parlamentu a jeden z národních symbolů Maďarska.

Maďarsko vyniká svým lázeňstvím. Kromě Budapeště je významným lázeňským centrem také už zmiňovaný Balaton. Místní gastronomie je známá svými pikantními pokrmy, především typickým gulášem, ostrou klobáskou Čabajkou, a také Uherským salámem. K jídlu se často podává tradiční Tokajské víno.

Last minute zájezdy do Maďarska

NÁŠ TIP: Levné letenky do Maďarska!


Back to Top ↑