Litva

Fotografie: F Mira | Licence: CC 2.0

0

Vilnius – Město bohémů

Dalším ze zajímavých a významných měst Pobaltí je Vilnius, hlavní město Litvy. Uhrančivé město plné baroka a zeleně.

Dříve tomu tak však nebylo, město bylo po dlouhou dobu součástí polsko- litevského státu, poté centrem polského odporu proti Rusům, dále bylo okupováno Němci a nakonec až do 90. let bylo společně s celou Litvou součástí Sovětského svazu.

Město se rozkládá na řece Neris, historické centrum zapsané na seznam UNESCO leží při jejím jižním břehu. Celé Staré město láká k procházkách a obdivování nádherné architektury, na ulicích hrají umělci, prodávají se obrazy či knihy. Velmi často proto bývá Vilnius přirovnáván k našemu hlavnímu městu, a to zejména pro svou příjemnou a domáckou atmosférou.

Ústředním bodem historického centra je Katedrální náměstí. Zajímavostí je, že zde končil lidský řetězec, který spojoval Vilnius a Tallin a který byl výrazem odporu proti okupaci roku 1989.

Toto náměstí je významné svou katedrálou s kaplí sv.Kazimíra, patrona Litvy. Nad náměstím se tyčí vrch Gedininas, kde doporučuji navštívit Vilniuské hradní muzeum. Přiblížíte si tak, jak hrad vypadal dříve.

K Vilniusu dále neodmyslitelně patří jediná socha Franka Zappy na světě či dochované židovské ghetto, kde před válkou žila židovská obec.

A protože je Vilnius  městem protikladů, naleznete tu zde i mnoho jedinečností a unikátností. Z úplně jiného soudku je totiž čtvrť nebo spíše vlastní republika v rámci Litvy- republika Užupio, místo umělců a bohémů. Dnes se zde hojně pořádají svatby- považujte to za romantický tip!

Z místní kuchyně určitě stojí za ochutnávku cepelinai neboli bramborové knedlíky a kugelis– bramborový puding. Z piv doporučuji utenos alus (případně, pokud budete pokračovat z Ruska, zůstaňte u vodky).

Počasí ve Vilniusu


Památky ve Vilniusu

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑