Rakousko no image

Fotografie: | Licence: CC 2.0

0

Vídeň – Věhlasné a výjimečné centrum Rakouska

Kdo by neznal hlavní a největší město Rakouska rozkládající se na březích Dunaje, Vídeň. Říká se jí město hudby a byla známá už od dob keltského osídlení, kdy se nazývala Vindobona. Později zde sídlil římský vojenský tábor. V 15. století se Vídeň stala sídlem Habsburské dynastie a později na začátku 19. století hlavním městem Rakouského císařství. Od poloviny 19. století pak Vídeň zažívala období největšího rozkvětu jakožto hlavní město Rakouska-Uherska, významné evropské mocnosti, která přetrvala až do začátku 20. století. Tehdy byla Vídeň považována za centrum klasické hudby a žily zde 2 miliony obyvatel, což je dokonce víc, než dnešních 1,7 milionu.

Dnešní Vídeň

Dnes je Vídeň moderní metropole překypující historickými a kulturními památkami zejména z období panování rodu Habsburků a později z období Rakouského císařství a Rakousko-Uherského císařství. V seznamu měst podle kvality života sestaveném v roce 2011 se Vídeň umístila na první příčce, které obhajovala už z roku 2010. Tuto pověst Vídeň i dnes potvrzuje na každém kroku.

Koncentrace muzeí (více než 100 uměleckých galerií), divadel a architektonicky zajímavých staveb v centrum města je neuvěřitelná. Velkou část centra najdeme na seznamu UNESCO a mnoho městských architektů používá dodnes rozložení vídeňského centra jako hlavní inspiraci pro své návrhy. Také proto Vídeň každoročně navštíví více než 5 milionů turistů a od roku 2005 je pravidelně místem, kde se koná nejvíc mezinárodních shromáždění a konferencí na světě.

Hlavní lákadla Vídně

Hlavní třídou v centru Vídně je Ringstrasse, která jak už název napovídá tvoří kruh okolo centra města. Na Ringstrasse najdeme velké množství významných budov. Kromě budovy Rakouského parlamentu a Vídeňské radnice zde stojí rakouské národní divadlo Burgtheater, bývalá rezidence rakouského císaře Hofburg nebo dvojice významných muzejních budov, kde sídlí Přírodovědecké a Uměleckohistorické muzea.

Největší turistickou atrakcí Vídně a celého Rakouska je barokní (letní) rezidence rakouských císařů zvaná Schönbrunn. Honosný palác společně s rozlehlými zahradami i dnes ukazuje moc a úspěch, kterého kdysi dosáhli rakouští panovníci. V zahradách Schönbrunnu se navíc nachází nejstarší zoologická zahrada na světě založená už roku 1752. Zároveň se jedná o jednu z mála zoologických zahrad na světě, která úspěšně chová kriticky ohrožené pandy velké. Celý komplex paláce se zahradami je rovněž zapsán na seznamu UNESCO.

Co ochutnat a kam zajít

Při návštěvě Vídně je nutností ochutnat místní speciality a symboly rakouské gastronomie. Patří sem zejména Vídeňský řízek, slavná Vídeňská káva a k ní nesmí chybět oblíbený Sacherův dort.

Vídeň nabízí obrovskou paletu kulturního vyžití. Od pravidelných výstav a koncertů po divadelní představení a pouliční umělce. Dodnes zde stojí Beethovenův dům, kde slavný skladatel žil během svého působení ve Vídni. V Habsburských zahradách pak najdeme pamětní hrob dalšího výjimečného skladatele, Wolfganga Amadea Mozarta.

Rodiny s dětmi určitě ocení návštěvu rozlehlého vídeňského zábavního parku Prater. Velmi populární a turisty hojně navštěvované jsou také vídeňské vánoční trhy.

Počasí ve Vídni


Památky ve Vídni

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑