Polsko varšava

Fotografie: Arian Zwegers | Licence: CC 2.0

0

Varšava – Město s drsnou historií

Na cestu vyrážíme autem, naším cílem je pochopitelně hlavní město Polska Varšava. Šedé a chudé Polsko nás vítá po dvou a půl hodinách jízdy. Varšava byla vystavěna příliš rychle po válce z ruin a prachu. Za druhé světové války byla Varšava totálně zničena a na devadesát procent historického centra bylo vybombardováno. Dnes je Varšava krásná a zelená s neopakovatelnou atmosférou. Kdybyste Varšavu navštěvovali každým rokem, pochopili byste, jak moc se mění před očima. Přes tento rychlý rozvoj se zdá, že vedení města se důvěře Varšavanů netěší. V půlce října totiž proběhlo referendum o odvolání primátorky.

Hlavním lákadlem turistů je historická část Varšavy Staré město s královským hradem (Zámek Krolewski). Díky vynikající rehabilitaci bylo v roce 1980 centrum Varšavy zapsáno do světového dědictví UNESCO. Po celém městě jsem napočítala šestadvacet půjčoven jízdních kol a to jsme určitě nebyli zdaleka všude.

Nejstarší částí města je pochopitelně historické centrum Varšavy. Město bylo založeno ve 13. Století jako knížecí hrad. V malebných uličkách naleznete romantická místa pro procházky, plno kaváren, galerií a restaurací s přívětivými cenami, přímo ve starých měšťanských domech. Srdcem Starého Města je Staroměstské náměstí (Rynek Stareho Miasta), kde je uprostřed náměstí pomník s kašnou mořské víly, která je také symbolem města. Značka znázorňující Basiliska neboli Baziliška je vyobrazena nad vyhlášenou restaurací Varšavy se stejným názvem, ve které jsme ochutnali vynikající kačenu s brusinkovým přelivem a pečeným jablkem. Bazilišek hlídal poklady a každý hrdina, který se snažil, jich nějak dosáhnout, byl očima Baziliška přeměněn na kámen. Nicméně, nakonec jej porazili krejčí, kteří měli nápad a ukázali monstru zrcadlo a Basilisk doplatil na vlastní sílu a zkameněl.

Zámek Krolewski (Královský hrad), který byl původně postavený ve 13. století a byl sídlem Mazovských vévodů. Při převodu moci z Krakova do Varšavy se stal sídlem krále a vlády. Kromě tohoto zámku najdeme ve Varšavě ještě jedno královské sídlo a tím je palác Wilanów. Dalším místem, které byste měli navštívit pokud budete ve Varšavě je Łazienki palác, kterému se také říká Palác na vodě.

Počasí ve Varšavě


Památky ve Varšavě

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑