Bulharsko Varna

Fotografie: Kamen Kunchev | Licence: CC 2.0

0

Varna – Černomořské město s českým rukopisem

Významná přímořská metropole Bulharska, největší bulharský přístav a po Sofii a Plovdivu třetí největší město Bulharska, to vše je Varna. Leží na severním pobřeží země a její břehy omývá Černé moře. Žije zde více než 340 tisíc obyvatel.

Hlavní lákadla

Varna patří k hlavním turistickým centrům Bulharska a kromě oblíbených pláží a koupání má rozhodně co nabídnout i milovníkům historie, kultury a zajímavostí. V jeskyních okolo města bylo nalezeno více než 30 prehistorických obydlí s odhadem stáří až 100 000 let a Varna je rovněž držitelem jednoho významného rekordu – byl zde nalezen nejstarší zlatý poklad na světě, jehož původ sahá až 4750 let před náš letopočet. Soubor zlatých artefaktů nazvaný Varnské zlato lze zhlédnout ve Varna Archaeological Museum, které sídlí v reprezentativní budově z 19. století a celkem vystavuje sbírku obsahující více než 100 tisíc předmětů z historie zdejšího regionu a severovýchodního Bulharska.

Varna z pohledu českých turistů

Jakožto námořní centrum Bulharska má Varna také své námořní muzeum a každý český návštěvník by měl rozhodně navštívit zdejší nejstarší, největší a nejznámější park, přímořský park. Jedná se totiž o dílo slavného českého zahradního architekta a dekoratéra Antonína Nováka, který v Bulharsku působil od roku 1892 až do své smrti v roce 1945. Za svou práci při zkrášlování zejména Varny obdržel vyznamenání přímo od bulharského cara Ferdinanda a je českým rodákem, který naši zemi v Bulharsku proslavil, a na kterého můžeme být právem hrdí.

Památky

Varnu jako jeden z hlavních symbolů reprezentuje největší a nejznámější kostel ve městě, katedrála Nanebevzetí Panny Marie. Stavba je po katedrále Alexadra Něvského v Sofii druhou největší bulharskou katedrálou. Otevřena byla v roce 1886 a dodnes je sídlem varnského biskupství.

Atraktivní památky nabízí Varna z období římské říše, kdy zde stálo město Odessus. Nejzajímavější jsou dodnes stojící pozůstatky římských termálních lázní z 2. století. Velké množství římských artefaktů vystavuje rovněž výše zmiňované archeologické muzeum.

Jen 8 kilometrů severně od centra Varny stojí na pobřeží Černého moře Euxinograd, bývalé letní sídlo královské rodiny z 19. století. Součástí malebného letohrádku je nádherný park s botanickou sbírkou čítající na 310 rostlin z několika kontinentů.

Centrem kultury ve Varně je bez pochyby Dramatické divadlo Stoyana Bachvarova, které sídlí v nádherné, sytě zbarvené budově z roku 1932, navržené významným bulharským architektem Nikolou Lazarovem.

Koupání a výlety

Za koupáním, sluncem a rekreací vyráží většina turistů do přímořského letoviska Golden Sands (Zlatni pyasatsi). Leží pouhých 17 kilometrů na sever od Varny a jezdí sem pravidelná autobusová linka nejen z města, ale i přímo z Varnského mezinárodního letiště. Velkým lákadlem jsou zejména zdejší písečné pláže, velké množství hotelů a dalších atrakcí pro turisty.

Milovníci historie určitě vyrazí další tři kilometry na západ od Golden Sands, aby navštívili skalní klášter Aladzha, který byl využíván od 12. až do 18. století. Vnitřní prostory a katakomby kláštera zdobí velmi vzácné středověké fresky.

Dále na sever (asi 42 kilometrů od Varny) najdeme zajímavé přímořské městečko Balčik a ještě kousek dál podél pobřeží se nachází legendami opředený poloostrov Kaliakra, kde stojí středověká pevnost a naskýtají se odsud překrásné výhledy na okolní z moře se tyčící útesy.

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑