Švédsko Stockholm

Fotografie: Pedro Szekely | Licence: CC 2.0

0

Stockholm – Zákaz vjezdu autem do centra

Stockholm je hlavním městem Švédska, který je s necelým milionem obyvatel zároveň také největším městem celé země. Kromě toho je důležitým průmyslovým, politickým a také ekonomickým centrem Švédska. Stockholm leží na východním pobřeží mezi Balstkým mořem a jezerem Mälaren.

Stockholm je důležitým přístavem, silničním i železničním uzlem. U Stockholmu se hojně využívá i letiště nejen pro mezinárodní dopravu. V centru města jezdí už od roku 1950 metro a samozřejmě nechybí ani autobusy, tady ovšem jezdí na etanol a bioplyn. Nesmíme opomenout ani na pendeltåg, což jsou tramvaje a lokální železnice. A protože se Stockholm rozkládá na 14 ostrovech, ocení tu turisté i lodní dopravu.

Na auto raději zapomeňte, v roce 2006 byl zpoplatněn vjezd do centra města, takže na třiceti kilometrech čtverečních nepotkáte auto. I při pouhých šesti stupních nad nulou ke konci roku oceníme hustou síť cyklostezek, které vás dovedou snad všude.

Nejděsivější na návštěvě Stockholmu byla švédština, údajně něco mezi angličtinou a němčinou. Většinou si alespoň zapamatujeme název památky nebo blízké budovy. Ale nejstarší budova ve Stockholmu Riddarholmskyrkan, dělala problémy i těm s fotografickou pamětí.

Kromě Riddarholmskyrkan najdeme v hlavním městě Švédska ještě spoustu dalších zajímavých památek. Dvě z nich jsou dokonce zapsány na seznamu svétového dědictví UNESCO. První z nich je palác Drottningholm, což je privátní sídlo švédské královské rodiny. Avšak jejich oficiálním sídlem je Královský palác, který najdeme ve staré časti města. Druhou památkou, jenž je na seznamu UNESCO, je Skogskyrkogården, což je hřibot, který nalezneme v jižní části Stockholmu.

Dalším místem ve Stockholmu, který stojí za to navštívit je atrakce Tivoli Gröna Lund, což znamená švédsky lunapark a stojí na jednom z ostrovů. Obětujeme poslední peníze, abychom se mohli projet na horské dráze, vystřílet na střelnici růže a ochutnat místní laskominy. Jeden kupon v pokladně stojí 20 švédských korun, asi 60 českých, což není zase tolik. Ovšem při pohledu na ceny atrakcí už mi to dost připadá. Za každou atrakci je nutné zaplatit dva až pět kuponů.

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑