Chorvatsko Split

Fotografie: OliBac | Licence: CC 2.0

1

Split – Někdejší sídlo římského císaře

Největší chorvatský přístav a druhé největší město Chorvatska leží ve střední Dalmácii na pobřeží Jaderského moře. Spolu se Zadarem a Rijekou je Split hlavním přístavem Chorvatska. Založen byl už ve 3. století našeho letopočtu tehdejším římským císařem Diokleciánem a původní název Splitu pochází z keře s jasně žlutými květy Calicotome spinosa (česky Čilimka trnitá), který hojně roste na slunných svazích okolo města.

Split je klíčovým transportním a obchodním střediskem a zároveň jedním z hlavních turistických center Chorvatska. Největším lákadlem k návštěvě jsou bezpochyby rozsáhlé pozůstatky Diokleciánova paláce, který se rozkládá v samotném srdci města.

Diokleciánův palác a římské památky

Římský císař si zde vybudoval sídlo, ve kterém pobýval od své abdikace až do smrti. Mezi nejcennější pozůstatky paláce patří zbytky původního opevnění – hradby a 3 ze 4 původních bran (Zlatá brána, Stříbrná brána a Železná brána). Dále Jupiterův chrám, téměř úplně zachovalé nádvoří obehnané sloupy, tzv. peristyl, Diokleciánovo mauzoleum v 13. století přestavěno na katedrálu sv. Domnia, a také unikátní sklepní prostory paláce s původními klenbami, kde se mimo jiné nacházely některé osobní prostory a komnaty císaře. Celý Diokleciánův palác je od roku 1979 zapsán na seznamu UNESCO.

Z 3. století zůstal na okraji města zachován také původní římský akvadukt, který je překvapivě dosud místními používán. Vodovod vede až k pozůstatkům původního římského města Salona, které se rozkládalo 5 km od dnešního Splitu.

Další historické památky

Mimo římské památky navštěvuje mnoho turistů zdejší sochu biskupa Řehoře Ninského, který ve středověku bojoval za slovanskou liturgii, aby se dotkli jeho palce a v myšlenkách vyslovili své přání. To by se poté údajně mělo vyplnit. Socha je dílem významného chorvatského sochaře 20. století Ivana Meštroviće, jehož tvorbu je možné zhlédnout ve zdejší galerii. Významnou křesťanskou památkou je Kostel sv. Trojice z 8. až 9. století, jenž prošel nedávno kompletní restaurací.

Tip na kulturní zážitek

Návštěva Splitu je pro milovníky kultury nejideálnější v létě. Od poloviny července do poloviny srpna probíhá ve městě tradiční festival Splitské léto (Splitsko ljeto) umožňující zhlédnout bezpočet divadelních představení a koncertů jak v sálech zdejších divadel (Chorvatské národní divadlo, Divadlo mladých), tak pod širým nebem.

Štítky:


Jedna odpověď k Split – Někdejší sídlo římského císaře

  1. Matys says:

    My jsme byli ve Splitu loni. A vážně pohádka. Jeli jsme s partou dvěma auty a levné ubytování jsme si našli na netu. Dodneška všichni vzpomínáme jak jsme si to tam užili

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑