Řecko Soluň

Fotografie: Nikos Koutoulas | Licence: CC 2.0

0

Soluň – Kulturní pokladnice Balkánu

Soluň (starším názvem Thessaloniki) je významnou metropolí dnešního severního Řecka a centrem dnešní řecké části Makedonie. Leží v severním Řecku u pobřeží Egejského moře. I s předměstími město obývá více než 1,1 milionů obyvatel, což jej pasuje na druhé největší řecké město. Založení Soluně se datuje do roku 315 před naším letopočtem, několik let po smrti slavného vojevůdce Alexandra Velikého, po jehož sestře Thessalonice bylo město pojmenováno.

Kultura

Soluň byla významnou metropolí Balkánského poloostrova už od dob starověkého Říma. V období Byzance byla druhým nejbohatším městem říše. Dodnes zde najdeme mnoho výjimečných byzantských staveb, a také největší univerzitu v Řecku i na Balkáně (Aristotle University of Thessaloniki), kde studuje téměř 100,000 studentů. Z kulturního pohledu je dnes Soluň dokonce považována za hlavní centrum v Řecku. Zdejší události a festivaly jsou velmi populární stejně jako kulturní život obecně. V roce 2014 bude Soluň Evropským městem mládeže.

Památky města Soluň

Bohatou, 2,300 let dlouhou, historii města dokládají ikonické památky jako například městské hradbyrotunda Svatého Jiří, vedle ní stojící Galeriův oblouk, mnoho kostelů z 5. – 14. století,  či Byzantské lázně z přelomu 13. a 14. století, které svou architekturou následovaly typické římské lázně a fungovaly až do roku 1940. V roce 1988 byly lázně společně s dalšími 14 městskými stavbami zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.

Dnešní centrum města pochází povětšinou z první poloviny 20. století, kdy muselo být celé znova vystavěno po velkém požáru města v roce 1917. Na pobřeží nedaleko městského přístavu stojí další ikona města a muzeum zároveň – Bílá věž Soluně. Věž byla zbudována Otomany při přestavbě městského opevnění jako náhrada za byzantskou stavbu a využívána mimo jiné i jako vězení.

Cyril a Metoděj

Pro Čechy je Soluň historicky významným městem, neboť odtud pocházeli slovanští věrozvěstové Cyril a Metoděj, kteří v 9. století v rámci svých misií na popud byzantského císaře Michaela III. zavítali na Velkou Moravu a položili zde základy místní církve a písma.

SLOVNÍČEK
Καλημερα [kalimera] Dobré ráno nebo také dobrý den v řečtině
Καλησπέρα [Kalispera] Dobrý večer v řečtině

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑