Rusko

Fotografie: Hugo Chisholm | Licence: CC 2.0

0

Soči – ZOH 2014 a nejen to!

Město plné nej.

Přímořské Soči je svou délkou okolo 150 km nejdelším městem v Evropě. Leží mezi pobřežím Černého moře a úpatím Kavkazu, žije zde 330 000 lidí. Co se týče rozlohy městské aglomerace je největším městem v Rusku, asi 3,5x větším než hlavní město Moskva.

Aktuálně je to především město zimních olympijských her, které budou první na území Ruska a které budou pravděpodobně i nejdražší v historii ZOH. Pokud jde o sport, je Soči městem tenisových škol a vychovatelem šampiónů – např. tenistky Marii Šarapovové.

Posledním nej je to, že díky podnebí (letní teploty okolo 30°C, zimní +7°C)  se zde pěstuje dokonce i čaj– a to na nejsevernějším místě Evropy.

Jinak je Soči známo od 20. století hlavně jako rekreační středisko, kde měl své letní sídlo Stalin a kde nyní sídlí i Vladimír Putin, v Bočarově ručeji se konají neformální politická jednání.

Protože je Soči ruským městem, i zde naleznete okolo 30 pravoslavných chrámů.

Více je tu však hotelů, restaurací a oddychových center, Soči je pravým odpočinkovým městem, které má svým návštěvníkům opravdu co nabídnout.  Zdejší moře je nádherné, ve spojitosti s plážemi a mořským vzduchem, je pokladem Ruska. Atmosféru mu dodává i horizont Kavkazských hor. V blízkém okolí můžete navštívit i několikery lázně.

Z kultury bych literárním nadšencům doporučila Literární památník N. Ostrovského, muzeum v domě, kde sám Ostrovský pobýval. Z muzeí dále stojí za vidění například to etnografické či umělecké.

Protože je Soči kulturním a turistickým centrem, je pro návštěvníky připravováno velké množství festivalů- filmový festival Kinotavr nebo festival módy.

Soči opravdu není městem průmyslovým, ale spíše městem připomínajícím zahradu, všude najdete množství parků a sadů. Z přírodních skvostů je přitažlivá biosférická rezervace, zapsaná roku 1999 na seznam UNESCO, nebo balneologické lázně s nalezištěm léčivé vody.

Počasí v Soči


Soči 2014

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑