Rusko

Fotografie: Dennis Jarvis | Licence: CC 2.0

0

Smolensk – Město hrdina

Dalším historickým městem v evropské části Ruska je Smolensk. Leží poblíž běloruských hranic na horním toku Dněpru. Tato poloha mu zaručovala, že vždy jako první vítal nezvané hosty. Není města, které by vydrželo více. Probíhaly zde tvrdé boje a umíraly desítky lidí, Smolensk se však nikdy nevzdal a nám turistům tak zanechal nádherný pohled na 6,5 km dlouhé hradby s 38 věžemi a mnoha kláštery, které pamatují středověké boje.

Poloha z jednoho úhlu pohledu nevýhodná, z druhého zaručující obrovské bohatství. Stejně jako Novgorod byl Smolensk položen na významné obchodní stezce, Dněpr ho spojoval s Černým mořem, a tak mohli smolenští kupci obchodovat s Arábií, Bulharskem nebo západní Evropou. Díky tomu bylo město vždy zrekonstruováno a poměrně hezky upraveno.

Za vidění proto stojí téměř všechny památky, nejvíce Uspenský chrám, vystavěný na počest obránců města. Chrám má zeleno- bílou barvu a uvnitř je k vidění obrovské bohatství Ruska, zlato-zlato a zlato.

Až se vynadíváte na velké množství ikon a budete procházet městem po širokých bulvárech, narazíte na nemenší množství památníků snad všem padlým hrdinům, u hradeb hoří velmi často a velmi hojně věčné ohně.

Smolensk je také městem, které je známé i nedávnou tragickou havárií polského vládního letadla, i toto místo zde můžete vidět.Zkrátka Smolensk je další ruské město, které opět více myslí na padlé. To dokazuje i kuriózní městská doprava. Kdo neuvidí, neuvěří.  Obyvatelé, kterých tu žije nyní 320 000, jezdí v polorozpadlých autobusech, v stařičkých tramvajích s dveřmi jako od tanku atd.

Ke Smolensku dále patří i sochy Lenina, jedna z nich stojí i před místním administrativním centrem, další Leninův obličej je možné vidět na zdech smolenské univerzity.

Zajímavá je například jediná moderní budova města- budova kulturního centra, svou architekturou příliš nezapadá, ale je to opravdový architektonický skvost.

Proslulý je počet parků, sadů a oddychových zón, kterých je více než dvacet. V mnohých z nich můžete najít restaurace s tradiční ruskou kuchyní, mým tipem je řetězec kraviček Mu-mu.

Smolensk je v současnosti i městem mnoha festivalů a kultury všeobecně. Pokud hovoříte rusky, navštívit můžete některá z divadel a množství kin, pokud se tedy nebudete bát, že vám spadnou na hlavu.

Památky ve Smolensku

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑