Litva no image

Fotografie: | Licence: CC 2.0

0

Šiauliai – Hora křížů

Město Šiauliai je čtvrtým největším městem Litvy. Město je považováno za kulturní centrum, sídlí zde biskup diecéze Šiauliai. Nečekejte však megapoli, ve městě žije pouhých 130 000 obyvatel a krom pár muzeí– Muzeum jízdních kol, Muzeum literatury, Muzeum železnic (některá jsou opravdu ,,zajímavá“ Muzeum rozvodů vody), tu toho moc nenajdete.

Město nejenže v 19. století vyhořelo, ale  během první světové války byla většina domů srovnána se zemí. A co nebylo poničeno za I.sv. války, bylo doničeno během té druhé. Středověká část města se nedochovala, ze starších památek je k vidění pouze Katedrála sv. Petra a Pavla ze 17. století.

Zajímavostí je, že zde byla v 1975 roce otevřena první pěší zóna v Sovětském svazu. Za atrakci města jsou považovány Sluneční hodiny.

Jinak doporučuji procházku po nejznámější ulici města Vilniuské, kde se nacházejí restaurace, kavárny a bary, ve kterých můžete příjemně posedět a strávit čas. Na této ulici najdete i většinu obchodů, které vás budou lákat na nákup suvenýrů z cest.

Proč ale především zmiňujeme toto město ? V jeho těsné blízkosti se nachází Hora křížů, někdy také nazývaná jako Křížový vrch. Jedná se o uměle vytvořený pahorek, na němž jsou postaveny- položeny tisíce, statisíce křížů.

První kříže zde byly vztyčeny v první polovině 19. století na památku obětí polského povstání z roku 1831. Na počátku dalšího století zde bylo křížů okolo sta, počet však neustále rostl a roste. A to především díky turistům a poutníkům. V době, kdy byla Litva součástí SSSR, proběhlo několik pokusů o zničení tohoto náboženského a národního symbolu. Tato snaha byla po několika letech neúspěchu, kdy obyvatelé horu opět  několikrát postavili z ruin, zmařena.

V roce 1993 navštívil Horu křížů i Jan Pavel II., ten věnoval místu dřevěnou sochu Krista.

Pokud zavítáte i vy, vezměte s sebou křížek. Na tomto vrchu jsou k vidění z různých materiálů, různých velikostí i z různých zemí.

A pokud nemáte nápad na místo svatby, byla jsem svědkem, že se tu konají.

Počasí v Šiauliai


Památky v Šiauliai

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑