Itálie Sardinie

Fotografie: fedewild | Licence: CC 2.0

0

Sardinie – Ráj pro turisty i dobrodruhy

V jihozápadních vodách Itálie leží autonomní ostrov Sardinie, druhý největší ostrov Středozemního moře. Žije zde více než 1,6 milionů obyvatel a hlavním městem je Cagliari.  Střední část ostrova je poměrně hornatá a milovníci horské turistiky a horolezectví mohou zdolat zdejší nejvyšší vrchol Punta La Marmora (1834 m). Kromě letního koupání nebo potápění nabízí horský masiv Gennargentu v zimních měsících také sjezdovky pro lyžaře.

Historické klenoty Sardinie

Ostrov Sardinie je velmi oblíbenou lokalitou archeologů. Od 18. století před naším letopočtem do 2. století našeho letopočtu zde sídlila starověká Nuragská civilizace. Dodnes se na ostrově zachovala velká část kulturního bohatství a pozůstatků této civilizace, především tisíce let staré věže ve tvaru komolého kužele – nuragy, jichž se dodnes na ostrově zachovalo asi 7000 a jsou zapsány na seznamu UNESCO. Na západě ostrova také zaujmou archeologické vykopávky starověkého města Tharros, kde svůj architektonický rukopis zanechali Féničané, Kartáginci nebo Římané.

Přírodní rezervace na ostrově

Turisticky nejatraktivnější je severní část ostrova, zejména severozápadní pobřeží Costa Smeralda (Smaragdové pobřeží), kde leží nejmalebnější pláže a nejhonosnější hotely na ostrově. Pro návštěvníky toužící víc než po turistickém ruchu, po zdejší fauně a flóře, nabízí Sardinie hned 3 národní parky, 8 regionálních rezervací nebo chráněný geominerální park. Parky a rezervace zabírají čtvrtinu území celého ostrova, takže je zde dostatek vyžití pro všechny dobrodruhy.

Místní zajímavosti a gastronomie

Častým jevem jsou zde stáda pasoucích se ovcí. Sardinie je totiž domovem pro téměř 4 milióny těchto zvířat  a počtem ovcí na kilometr čtvereční (135) převyšuje dokonce i Velkou Británii (129) nebo Nový Zéland (116).

Lokální kuchyně stojí kromě mořských plodů a ryb především na mléčných produktech, vepřovém mase a místním sardinském chlebu. Prvenství drží Sardinie v konzumaci piva. Toho se zde ročně na osobu vypije nejvíc v celé Itálii – 60 litrů.

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑