Rakousko no image

Fotografie: | Licence: CC 2.0

0

Salzburg – Město baroka a Mozarta

Salzburg, česky Solnohrad, je 4. největším rakouským městem a hlavním městem spolkové země Salcbursko. Leží jen pár kilometrů od německých hranic a patří mezi významné historické a kulturní centra Rakouska. Sto padesáti tisícovým městem protéká řeka Salzach a najdeme zde sídla hned tří univerzit. Rovněž tudy vede hlavní tah do rakouských Alp. V polovině 18. století se v Salzburgu narodil mimořádně talentovaný a vlivný skladatel období klasicismu, Wolfgang Amadeus Mozart.

Architektura

Architektura Salzburgu zahrnuje celou škálu stavebních slohů. Nejstarší stavby jsou v románském či gotickém slohu a velké množství staveb v centru města je zase z období renesance a baroka. Staré město najdeme od roku 1996 na seznamu UNESCO díky nádherné barokní architektuře zdejších staveb. Mimo jiné zde stojí i největší barokní fontána ve střední Evropě.

Památky v Salzburgu

Asi nejvýznamnějším barokním kostelem Salzburgu je Katedrála svatého Ruperta a Vrigila ze 17. století. V katedrále stále najdeme křtitelnici, ve které byl pokřtěn Wolfgang Amadeus Mozart. Ten v katedrále během svého života také působil jako dvorní chrámový varhaník a zkomponoval zde velké množství mší a duchovních skladeb. Z náboženských staveb Salzburg dále nabízí Františkánský kostel, jeden z nejstarších kostelů ve městě, klášter Nonnberg a zejména klášter Sv. Petra považovaný za nejstarší klášter v německy hovořících zemích.

Na vrcholu kopce Festungsberg v centru Salzburgu stojí hrad Hohensalzburg. Jeho délka 250 metrů a šířka 150 metrů z něj dělají jeden z největších středověkých hradů v Evropě. Výstavba pevnosti začala už v roce 1077 a během století byla postupně rozšiřována a modernizována. Dnes je tato více než tisíc let stará památka hojně navštěvovaná turisty a patří taktéž mezi nejzachovalejší hrady v Evropě.

Zajímavou administrativní budovou v starém centru na náměstích Domplatz a Residenzplatz je Salcburská rezidence, která po staletí plnila funkci sídla Arcibiskupa salcburského.

Salzburg nabízí návštěvníkům mnoho překrásných a zachovalých zámků. Na seznamu UNESCO lze najít zámek Mirabell včetně nádherných zámeckých zahrad s velkým množstvím soch. Budování zámku a zahrad probíhalo v 17. a 18. století.

Moderní architektura do města proniká jen pomalu a obtížně, neboť prakticky celé centrum města je přísně chráněno historiky. I tak ale na okraji města vznikají moderní budovy. Zajímavým příkladem je například Hangar-7 na salzburgském letišti, kde známá společnost Red Bull vystavěla pro veřejnost multifunkční středisko s restaurací, bary a sbírkou historických letadel, helikoptér a vozů F1.

Mozart

Významnou část turistů do města samozřejmě láká osoba Mozarta, neboť na rušné nákupní ulici Getreidegasse se nachází jeho rodný dům, kde žil do svých 17 let. Dále v Salzburgu stojí sídlo, kde během života pobýval.

Počasí v Salzburgu


Salzburg

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑