Francie Saint Tropez

Fotografie: Alessandro Prada | Licence: CC 2.0

0

Saint-Tropez – Malé velké město

Saint-Tropez je mezinárodně známé a populární přímořské středisko ve východní části Francouzské riviéry, necelou hodinu a půl jízdy automobilem od slavného Cannes a dvě hodiny jízdy z centra riviéry, Marseille. Ještě donedávna se jednalo jen o malou, nepatrnou rybářskou vesnici, která vynikala pouze svou vojenskou pevností a relativně důležitým přístavištěm. I dnes Saint-Tropez obývá pouze asi 4 a půl tisíce obyvatel.

Zrod Saint-Tropez

Avšak po konci 2. světové války se město stalo oblíbeným letoviskem zejména pro francouzské umělce tzv. Francouzské nové vlny, kterým se zdejší azurové pobřeží stávalo vděčnou inspirací. Nádherné prostředí a zejména okolní písečné pláže však začaly velmi brzo přitahovat i filmaře a na popud známých filmů, jako například A bůh stvořil ženu v hlavní roli s půvabnou Bridgitte Bardot z 50. let, sem začalo proudit stále víc a víc turistů, ale také celebrit. Vznikaly honosné vily, slavné hotely jako Byblos nebo Les Caves du Roy a místní přístaviště plnily místo obchodních lodí soukromé čluny a luxusní jachty.

Další vlnu slávy přinesla Saint-Tropez série francouzských filmů o četníkovi v hlavní roli se slavným hercem Louisem de  Funèsem. Tyto vznikaly v letech 1964 až 1982 a kromě humoru rovněž ukazovaly krásy zdejší krajiny a pobřeží.

Dnešní lákadla města

Dnes Saint-Tropez ožívá zpravidla v létě, kdy sem míří za odpočinkem lidé nejen z Evropy, ale i z dalších koutů světa. Pořádají se tradiční události, jako mezinárodní turnaj v pólu nebo veslařské závody, které do města lákají mnoho turistů a celebrit například na cestě na Mezinárodní filmový festival do Cannes. S přibývajícími lidmi také vzniká v přístavišti neúmyslná, avšak působivá přehlídka jachet všech velikostí a typů.

Vyhlášenou pláží se stala 4,5 kilometru dlouhá písečná pláž Pampelonne, ležící jen pár kilometrů jižně od Saint-Tropez. Během letních měsíců ji a přilehlé podniky údajně navštíví až 30 000 lidí denně. Samozřejmostí je široká paleta vodních sportů, a také možnost volby mezi normální či nudistickou částí.

Místní speciality všeho druhu

Při návštěvě Saint-Tropez je kromě procházek po pobřeží a posezení v nějaké místní kavárně povinností ochutnat místní specialitu, Tarte Tropézienne, koláč plněný máslovým krémem s vanilkou. Popíjí se nejčastěji zdejší růžová vína z Provence. Pokud si chcete opravdu dopřát, ochutnejte rosé Chateau Minuty Rose Cuvee De L’Oratoire.

Pro ty majetnější pak firmy jako Carlton International nabízejí pronájem luxusních rezidencí přímo na pobřeží s nádhernými výhledy. Zde už se ovšem dovolená mění v životní zážitek – na druhou stranu, žijeme jen jednou.

(Fotografie: Adrian777 – Wikipedia.org)

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑