Itálie Řím

Fotografie: Moyan Brenn | Licence: CC 2.0

0

Řím – Věčné město v srdci Itálie

Na západním pobřeží Apeninského poloostrova, 27 kilometrů od pobřeží Tyrhénského moře, v oblasti zvané Campagna di Roma, leží na řece Tibéře hlavní město Itálie, Řím. Se svými 2,6 milióny obyvatel je největší a nejobývanější italské město a zároveň 4. největší evropské město počtem obyvatel. Na jeho území leží celý další stát, nejmenší stát na světě – Vatikán, což je kuriozita, kterou nenajdeme nikde jinde na světě .

Proč zrovna Řím?

Pro milovníky a znalce památek je návštěva Říma doslova povinností. Vždyť archeologické vykopávky naznačují, že toto území lidé obývali už před 14,000 lety. Samotné město Řím pak bylo podle známé legendy o Romulovi a Rémovi založeno v roce 786 před naším letopočtem, což z něj dělá jedno z nejstarších měst v Evropě. Odtud se poté začala psát slavná historie Starověkého Říma, který si v období svého největšího rozmachu podmanil území o velikosti až 6,5 milionů kilometrů čtverečních, přičemž jeho hranice sahaly od dnešní Velké Británie až po Egypt.

Významné památky

Je samozřejmostí, že takto bohatá historie zanechala stopy římské přítomnosti takřka po celém Středomoří a na území většiny Evropy. Největší architektonické skvosty však vznikly v samotném Římě. Ikonou z těchto dob je bezpochyby Římské koloseum, které ve své době dokázalo pojmout až 50 000 sedících diváků, patří mezi 7 moderních divů světa a dodnes se zde pořádají kulturní akce, jejichž atmosféra je nepopsatelná.

Mezi další slavné památky patří například chrám všech bohů – Pantheon, pozůstatky starověkého náměstí zvaného Forum Romanum, nebo Svatopetrské náměstí ležící na území Vatikánu.

Co zkusit

Turisté se zálibou v gastronomii budou nejen v Římě, ale v celé Itálii také jako doma. Italská kuchyně, založená na co nejčerstvějších lokálních surovinách, jednoduchosti a lehkosti pokrmů, se proslavila po celém světě a málokdo dnes nezná pizzu, výbornou italskou zmrzlinu nebo italské národní jídlo – spaghetti. Dále vám Řím nabídne skvělá italská vína, či celosvětově vyhlášený olivový olej.

SLOVNÍČEK
SPQR Na mnoha památkách v Římě naleznete nápis SPQR, který je zkratkou pro Senatus Populusque Romanus, což přeloženo do češtiny znamená Senát a lid římský.

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑