Chorvatsko Rijeka

Fotografie: yzhelen | Licence: CC 2.0

0

Rijeka – Vstupenka do severního Jadranu

Rijeka, rozsáhlé přístavní město nacházející se na samém severu chorvatského pobřeží Jaderského moře. Přesněji se Rijeka nachází v Kvarenském zálivu nedaleko turisticky populárního ostrova Krk, na němž leží i Rijecké mezinárodní letiště. S populací přesahující 120 tisíc obyvatel se směle řadí k těm největším chorvatským městům. Mezi pobřežními městy jí patří druhé místo a celkově v celém Chorvatsku místo třetí. Zdejší přístav je významnou dopravní a průmyslovou křižovatkou, odkud začínají turisticky významné trajektové a lodní linky po celém Jadranu.

Historie města Rijeka

Kořeny Rijeky sahají hluboko do historie ještě před období římského impéria, kdy zde stála keltská osada Tarsatica. Římané však město na přelomu letopočtu přestavěli a přejmenovali na Flumen. Pozůstatky římských hradeb vystavěných na ochranu před barbarskými nájezdy ve 4. století jsou dodnes patrné v okolí města. Ve středověku vládly v Rijece nesčetné národy (Byzanc, Avaři, Chorvati, Maďaři nebo Benátčané). Až v polovině 15. století se vláda ve městě stabilizovala, když Rijeka připadla Habsburkům. Ti zde vládli téměř bez přerušení 450 let až do konce 1. světové války. Do roku 1941 pak Rijeka patřila k Itálii a později k Jugoslávii, po jejímž rozpadu město připadlo Chorvatsku.

Významné památky

Nejvýznamnější stavbou, minimálně pro místní, je bez pochyby barokní Chrám sv. Víta, jezuitský kostel s kruhovým půdorysem postavený v roce 1638, neboť svatý Vít (Sveti Vid) je patronem města už od 4. století. Z počátku 20. století pochází zdejší kapucínský kostel s velmi zajímavou vnější architekturou.

V centru města dodnes stojí původní římský oblouk (Rimski luk), jehož význam není dodnes jasně zjištěn. Na Náměstí republiky ve staré části města najdeme budovu městské radnice nebo barokní hodinovou věž. Obě stavby ze 17. – 18. století.

Trsat, tak se nazývá 138 metrů vysoký kopec hned nad Rijekou a dnes městská část. Vrchol má zásadní historický význam, neboť právě zde stála pevnost Tarsatica a později i římské opevnění. Dnes zde stojí opevnění hradu ze 13. století, Kaple Panny Marie ze stejného období, a také františkánský klášter, místo posledního odpočinku mnoha významných historických osobností Chorvatska. Na Trsat vede z Rijeky 500 let staré schodiště čítající 561 schodů, které se určitě vyplatí vyšlapat, protože výhled na město z vrcholu je překrásný.

Kultura a výlety

Uměleckou tvář města reprezentuje zejména na nábřeží stojící budova Národního divadla Ivana pl. Zajce. Kromě toho je Rijeka místem konání mnoha kulturních událostí. Od roku 1982 každý rok v lednu a únoru tradiční karneval, který pravidelně navštěvuje až 120 tisíc lidí. V letních měsících se zde koná festival Rijecké letní noci plný nejen koncertů, ale i divadelních či operních představení.

Při objevování okolí Rijeky určitě navštivte nedaleká městečka Kastav a Grobnik. Koupání je samozřejmě možné na plážích v okolí Rijeky, nicméně zajímavou variantou může být také návštěva ostrova Krk a zdejších památek či populárních pláží.

(Fotografie: Roberta F. – Wikipedia.org)

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑