Lotyšsko

Fotografie: ANIta & aGUStin | Licence: CC 2.0

0

Riga – Největší město Pobaltí

Riga je hlavním městem Lotyšska. S počtem 700 000 obyvatel nese titul největšího města Pobaltí. Město leží na Západní Dvině a stejně jako ostatní republiky Pobaltí sídlí u pobřeží Baltského moře.

Město plní především kulturní, vzdělávací, politickou a obchodní funkci. Ale je také významným tranzitním městem, které hraje důležitou spojovací roli se západními státy i s Ruskem.

Město svou secesní architekturou připomíná např. Vídeň, Barcelonu či Petrohrad. Obohaceno je však nepředstavitelně velkým množstvím útulných kaváren, barů a restaurací různých stylů a chutí. Doporučila bych rychlé občerstvení Pelmeně XXL, kde si za pár korun můžete dát typické ruské i pobaltské polévky a samozřejmě různé druhy pelmení.

V historickém centru (zvaném Stará Riga), které je zapsané na seznam UNESCO, můžete vidět několik dochovaných středověkých památek. Z nich bych doporučila návštěvu Dómu, Rižského zámku nebo Kostela sv. Jana s dominikánským klášterem.

Za nejkrásnější a nejzajímavější budovu osobně považuji tu s názvem Tři bratři. Jedná se o seskupení tří domů v centru města na ulici  Mazā Pils, nejstarším z nich je dům číslo 17, který byl postaven na přelomu 15.-16. století a který je zároveň nejstarší dochovanou zděnou obytnou budovou.

Dalším mým tipem je Muzeum okupace Lotyšska. Zajímavá výstava dokumentuje éru německé a sovětské okupace. Expozice je velmi poučná, názorná. A další její výhodou je (zejména pro turisty, kteří nechtějí příliš utrácet) vstupné dobrovolné. 

Počasí v Rize


Památky v Rize

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑