Island no image

Fotografie: | Licence: CC 2.0

0

Reykjavík – Barevné centrum Islandu

Hlavní a největší město Islandu Reykjavík leží na pobřeží Atlantského oceánu v zálivu Faxalflói na jihozápadě ostrova. Žije zde téměř 120 tisíc obyvatel, což je více než třetina obyvatel celého Islandu. Město založili v roce 874 vikingové. Název Reykjavík znamená v islandštině „kouřová zátoka“ a pochází z termálních gejzírů a pramenů, které tryskají v okolí města. Dnes je Reykjavík nejseverněji položeným hlavním městem na světě a v Evropě navíc nejzápadnějším. Místní mezinárodní letiště se nachází v nedalekém městě Keflavík.

Podnebí

Zdejší podnebí není tak mrazivé, jak by se na první pohled ze zeměpisné polohy města mohlo zdát. Průměrné zimní teploty jsou například srovnatelné s teplotami v Česku, za což může zejména teplý Golfský proud. Na druhou stranu letní teploty už tak vysoké nejsou, ale stále je můžeme srovnat například s teplotami na českých horách v 1000 metrech nad mořem.

Co nabízí Reykjavík?

V ne příliš rozsáhlém centru Reykjavíku se nachází malé jezero Tjörnin, na jehož břehu stojí městská radnice, a také místní univerzita Háskóli Íslands, založená v roce 1911, kde v současnosti studuje na 14 tisíc studentů. Většina okolních budov má střechy hrající mnoha různými barvami, takže při pohledu z výšky se naskýtá zajímavá barevná podívaná.

Hlavní nákupní třídou je ulice Laugavegur a za dalšími významnými stavbami se vyplatí vydat na malé náměstí Austurvöllur, kde stojí jednak na první pohled nenápadná kamenná budova islandského parlamentu Althing, a také neoklasicistní luteránská katedrála Dómkirja, kterou najdeme hned vedle, a která je místem většiny státních ceremoniálů. Největší náboženskou budovou v Reykjavíku je však majestátní kostel Hallgrímskirkja, jehož věž z něj dělá nejvyšší budovu ve městě.

Na pobřeží v severní části Reykjavíku stojí malý, nenápadný světlý dům pojmenovaný vila Höfði. Na tom by nebylo kromě krkolomného názvu nic zvláštního, kdyby právě zde v roce 1986 Ronald Reagan a Michail Gorbačov při svých jednáních nepoložili základy pro ukončení Studené války.

Na kopci nad Reykjavíkem, kde kdysi stávaly zásobníky na horkou vodu, dnes stojí památeční stavba, tzv. Perlan. Uvnitř se nachází zimní zahrada, rozhledna, restaurace a kavárna. Zároveň zde sídlí muzeum islandských ság.

Místní kuchyně

Islandská kuchyně je z velké části tvořena rybami. Dále se konzumuje jehněčí a mléčné výrobky. Populární je například hardfiskur, což je na vzduchu sušené maso hojně se vyskytující tresky skvrnité, které na Islandu nahrazuje funkci našich brambůrků. Z pasterizovaného mléka se vyrábí skyr, mléčný výrobek podobný jogurtu nebo tvarohu.

Národním nápojem islanďanů je zdejší pálenka z brambor a kmínu zvaná brennivín. Zajímavostí je, že až do 1. března 1989 bylo na Islandu nelegální pivo.

Počasí v Reykjavíku


Reykjavík

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑