Chorvatsko Rab

Fotografie: UweRichterPhotography | Licence: CC 2.0

0

Rab – Dovolená v Chorvatsku jako z pohádky

Chorvatský ostrov v Jaderském moři a stejnojmenné město ležící na ostrově. Dvacet dva kilometrů dlouhý Rab leží nedaleko chorvatské pevniny jako součást Kvarnerského souostroví a v současnosti jej obývá přes 9 000 obyvatel. Povrch ostrova je poměrně hornatý – nejvyšší vrchol , hora Stražsa, dosahuje výšky 408 metrů nad mořem a je součástí hřebene Kamenjak, který Rabu poskytuje ochranu před pravidelnými silnými větry zvanými bóra, jež vanou z pevniny. Zdejší ovzduší je díky tomu bezprašné, nasycené mořskou solí a pro lidské tělo velmi zdravé.

Krásy ostrova Rab

V severovýchodní části ostrova na poloostrově Lopar leží jedna z nejnavštěvovanějších pláží celého Jadranu, písečná Rajská pláž. Nedaleko Rabu se nacházejí další známé chorvatské ostrovy – Krk a Pag.

Krásu Rabu odhalili ještě před našim letopočtem Římané a začali si zde stavět svá letní sídla. V pozdním středověku se ostrov dostal do rukou Benátské republiky, pod jejímž vlivem zůstal až do konce 18. století. Většina původních staveb a architektonických komplexů zůstala dodnes bez větších zásahů a jsou proto k dispozici obdivu turistů.

Proč zrovna Rab?

Rab je dnes cennou kulturní a historickou památkou, což z něj dělá populární cíl pro dovolené. Míří sem zejména rodiny s dětmi, neboť krásná příroda, pláže, památky a mnoho tradičních událostí jako turnaje v lukostřelbě nebo středověký festival Rapska Fjera, jsou více než ideální pro rodinnou dovolenou plnou relaxu, ale i zážitků. Festival se koná od 25. do 27. července a místní obyvatelé v době jeho konání žijí a oblékají se jako jejich předci, aby tak návštěvníkům přiblížili a ukázali historii svého ostrova a svého města Rab.

Doprava a ubytování

Co se ubytování týče, nabídka je více než široká. Kromě hotelů a kempů zde totiž tradičně nabízejí ubytování také místní obyvatelé, což vzhledem k jejich poměrně tradičnímu způsobu života může být velmi zajímavou zkušeností. Pohyb po ostrově je nejefektivnější zdejší autobusovou dopravou, nebo formou procházek. Na Rab se lze nejlépe dopravit trajektem z přístavu Stinica na pevnině.

Počasí na Rabu

Ostrov Rab

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑