Rusko

Fotografie: Alexxx Malev | Licence: CC 2.0

0

Puškin – Carskoe Selo

Puškin je název pro město v severozápadním Rusku, administrativně spadající pod Petrohrad.

Z ,,Benátek severu“ je možné se do Puškinu/ který se jinak nazývá i Carskoe Selo či Dětskoe Selo/ dostat bez větších problémů do půl hodinky autobusem, město je totiž vzdáleno pouhých 25km. Jinak zde jezdí i v hustém intervalu příměstské električky, neboť roku 1837 spojila Carskoe Selo s Petrohradem první železniční trať v Rusku a šestá na světě.

Od roku 1937 nese město oficiální název Puškin. Toto nazvání bylo přijato ke stému výročí úmrtí A. S. Puškina, který se zde učil v imperátorském lyceu a poté zde i několik měsíců žil. K vidění je tu jeho chata. Domek, ve kterém bych se ani já dnes nestyděla bydlet. Tento dům je v současnosti muzeem, v Puškinově zahradě můžete posedět  i vy. A třeba tam také vymyslet nějaké tak dokonalé dílo!

V Puškinu žije pouhých 95 000 obyvatel, přesto v tomto městě není k hnutí. Je to turistická Mekka. Už od rána se stojí poměrně dlouhá fronta na lístky a to pouze do Jekatěrinského parku. Tato fronta je však naprosté nic oproti té hodinové do Jekatěrinského paláce s proslulou Jantarovou komnatou, která byla v roce 1942 vyvezena a  o kterou se (i přestože už je opět na svém místě) do dnešních dob vedou spory. Palác byl navržen ve stylu ruského baroka významným architektem Rastrellim, každá místnost je jedinečná. Není se tak čemu divit. Na tu nepředstavitelnou a nepopsatelnou nádheru si zkrátka musíte počkat, vyplatí se. Uvidíte mramor, křišťál, zlato, stříbro, jantar, drahé kameny, vzácné obrazy, koberce,  nábytek i sochy.

Z úplně jiného soudku je Alexandrovský dvorec ve stylu klasicismu, uvnitř kterého jsou k vidění autentické komnaty Alexandra II. a jeho ženy, opět v jiném stylu- ve stylu moderny. Protože se jedná o palácovo- parkový komplex zapsaný na seznam UNESCO, k vidění je opravdu nádherný(a velký!) park s rybníky, mosty, potůčky, tureckou saunou, admiralitou, galeriemi, kaskádami atd. Na to, abyste ho prošli celý a navštívili vše, co je k vidění, vám bude stěží stačit jeden den! Pozn. Vemte s sebou něco dobrého veverkám.

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑