Portugalsko Porto

Fotografie: yeowatzup | Licence: CC 2.0

0

Porto – Rušná metropole plná kvalitního vína

Druhé největší portugalské město Porto je přirozeným a rušným centrem severu země. Najdeme ho nedaleko Atlantského oceánu, se kterým jej pojí městem protékající řeka Douro. V samotném Portu žije jen asi 240 tisíc obyvatel, avšak populace celé metropole se pohybuje okolo 1,7 milionu lidí. Jedná se o jedno z pouhých 5 měst na Pyrenejském poloostrově, které dosáhly titulu Globální město (dalšími jsou Madrid, Barcelona, Lisabon a Valencie). Celosvětově známým lokálním produktem je Portské víno.

Historie města Porto

Původními obyvateli území dnešního Porta byli asi v 3. století před naším letopočtem Keltové, po jejichž osídlení se dodnes dochovaly v okolí města pozůstatky. Avšak první písemný důkaz o Portu pochází až z období římské nadvlády. Ve středověku nějakou dobu ovládali Porto Maurové, poté se opět stalo součástí portugalského království. V roce 1387 se v Portu konala významná svatba portugalského krále Jana I. a dcery anglického vévody Filipy z Lancasteru. Tento sňatek stvrdil o rok dříve uzavřené anglicko-portugalské spojenectví, které trvá dodnes a je nejstarším zaznamenaným vojenským spojenectvím na světě.

Jako přístav Porto dále vzkvétalo a notně přispívalo zejména k rozvoji portugalské mořeplavby a námořního obchodu. V 18. století začalo Porto vyvážet stále víc a víc svého červeného vína. Hlavním zákazníkem byla spojenecká Anglie, která Portské prostřednictvím svého obchodního impéria dále rozvážela do celého světa a kvalitní vína z Porta tak získávala stále lepší pověst i v zámoří.

Architektura a památky

Historická část města Ribeira se dočkala roku 1996 zapsání na seznam kulturního dědictví UNESCO. Jednou z nejstarších dodnes stojících budov v centru je unikátní románská Portská katedrála, jejíž stavba započala už v roce 1110. Dokončení se katedrála dočkala až ve 13. století, a proto na ní lze pozorovat rovněž prvky gotiky. Ještě starším je pravděpodobně malý středověký kostel sv. Martina, o němž se zmiňuje dokument již z roku 1087.

Nedaleko katedrály stojí další objekt kulturního dědictví, Biskupský palác, vyvedený v městské architektuře pozdního baroka a rokoka. Asi nejpopulárnější turistickou atrakcí je prohlídka Palácio da Bolsa, nádherné neoklasicistní budovy z roku 1850, kde zaujme zejména bohatě zdobená a lesknoucí se Maurská místnost.

Velký dojem dělá v centru Porta barokní kostel Clérigos. Svatostánku vystavěnému v roce 1750 pro zdejší duchovní bratrstvo dominuje jeho zvonice, téměř 76 metrů vysoká věž Torre dos Clérigos.

Součástí kulturního dědictví města je i nejnápadnější gotická stavba Porta, kostel sv. Františka. Dech beroucí barokní interiér nabízí například původní sochu Františka z Assisi, kterému je kostel zasvěcen, ze 13. století.

Kromě významných staveb nabízí Ribeira (Staré město) rovněž řádové domky bohatých obchodníků z 15. století, které lemují nábřeží řeky Douro.

Nejvýznamnějším náměstím v centru je Liberdade Square (Náměstí svobody), jehož počátky sahají až na začátek 18. století. Uprostřed náměstí stojí jezdecká socha portugalského korunního prince Petra I., který je považován za zakladatele a prvního vládce Brazílie. V čele náměstí pak stojí majestátní Městská radnice, postavená v roce 1916.

Gastronomie

Porto je považováno za centrum portugalské gastronomie, najdeme zde jedny z nejlepších restaurací v celé zemi. Pokud chcete zažít kulinářské nebe v těch nejlepších zdejších podnicích, zamiřte do přímořského města Matosinhos v sousedství Porta. Hojně konzumovanou rybou je treska, Bacalhau, která se nejčastěji podává jen s mořskou solí, upravená na stovky různých způsobů.

Tím nejtypičtějším jídlem Porta je však Francesinha, což v překladu doslova znamená Francouzka. Jedná se o sendvič složený z několika pater tvořených různými druhy masa, sýrem a výraznou kořeněnou omáčkou. Francesinha je považována za jeden z deseti nejlepších sendvičů na světě a tradičně je podávána s hranolky a pivem, nikoliv vínem.

Což je zarážející fakt, neboť víno je pro obyvatele Porta srdcová záležitost. Portské je v regionu řeky Douro, který najdeme rovněž na seznamu UNESCO, vyráběno již stovky let. Svůj název a slávu však začalo získávat až od poloviny 17. století. Ochutnat místní červené je naprostou povinností a Porto pro tento účel nabízí desítky vinařství a vinných sklípků.

 

(Fotografie: Poco a poco – Wikipedia.org)

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑