Pisa – Toskánské centrum celosvětového věhlasu

Hlavní město severoitalského Toskánska se rozkládá na březích řeky Arno a obývá jej necelých 100 000 obyvatel. Pisa byla založena pravděpodobně řeckými kolonizátory už v 13. století našeho letopočtu. Ve středověku se stala jednou z italských námořních republik (stejně jako například Benátky či Janov) a byla známá díky zdejší univerzitě založené už v roce 1343, kde učil mimo jiné i zdejší slavný rodák Galileo Galilei. Dnes je Pisa významným centrem turismu, ale stále také slavným univerzitním městem. Studenti zdejších tři slavných univerzit tvoří téměř polovinu veškeré populace města.

Ikony města Pisa

Pisa oplývá mnoha nádhernými historickými památkami, avšak komplex staveb v severozápadní části historického centra na Piazza dei Miracoli (Náměstí zázraků) je hlavním tahákem pro turisty z celého světa. Díky unikátní architektuře je celé náměstí už od roku 1987 součástí Světového dědictví UNESCO. V centru náměstí stojí středověká katedrála (dóm) zasvěcená Panně Marii Nanebevzaté, postavená v letech 1063-1118. Před katedrálou stojí další křesťanská stavba, Babtisérium sv. Jana. Na severní straně náměstí je pak umístěn hřbitov Camposanto Monumentale.

Šikmá věž

Nejvýznamnější stavbu náměstí však nalezneme téměř schovanou až za katedrálou. Jedná se o 56 metrů vysokou, kruhovou desetiposchoďovou věž, jejíž stavba započala v roce 1173. Turisty z celého světa sem však neláká výška stavby nebo její dokonalá architektura. Je to paradoxně nedokonalost stavby, která jí zaručila věhlas. Věž je totiž v současné době nakloněna téměř o 4 metry od kolmice. Problémy se stabilitou stavby začaly už krátce po dostavbě a mnoho italských i zahraničních architektů se postupně snažilo bojovat především s měkkým podložím celé stavby. Postupně se věži začalo říkat Šikmá věž (Torre pendete) a v roce 1990 byla stavba dokonce pro veřejnost uzavřena, neboť se náklon přiblížil kritické hranici 5 metrů. Do země byly proto zapuštěny ocelová lana, aby se náklon snížil až na současnou přijatelnou a stabilní hodnotu.

Další památky

Kromě náměstí stojí za návštěvu také zbytky městských hradeb z pozdního středověku, pozůstatky Neronových lázní a zdejší muzeum Cantiere delle navi antiche, které má ve sbírce rozsáhlé vykopávky starého městského přístavu. Expozici mimo jiné tvoří zbytky asi 30 římských lodí odhadem z 3. – 7. století našeho letopočtu.

Počasí v Pise

Památky v Pise

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑