Rusko no image

Fotografie: | Licence: CC 2.0

0

Petrohrad – Paříž východu

Oficiálně Sankt-Petěrburg, v předchozích letech však také Petěrburg, Petrograd, nebo Leningrad. Mladé a prozápadní město Ruska bylo založeno až roku 1703 samotným carem Petrem I.

Město vznikalo v bažinatých oblastech a stavěli ho zpočátku velmi primitivním způsobem, při jeho stavbě zemřely tisíce lidí. Proto bývá Petrohrad nazýván i ,,Město na kostech“. Car však nelitoval této oběti, tušil, že město s výhodnou lokací na řece Něvě, u Finského zálivu, na březích Baltského moře, se stane centrem obchodu a kultury- oknem do Evropy. Dokonce sám přesunul carské sídlo z Moskvy do Pitěru, a tak se Petrohrad stal na více než 200 let, v období 1712-1918, hlavním městem Ruska.

Dnes je druhým největším městem, jedním z nejdůležitějších přístavů, ale především největším kulturním centrem, kde je k vidění velké množství památek UNESCO.

V ,,Paříži východu“ stojí za návštěvu především muzeum Ermitáž, sídlící v bývalém Zimním paláci. Ermitáž je sbírkou více než 3000 000 uměleckých děl a také největší obrazárnou na světě. Za jednu návštěvu muzeum určitě projít nestihnete, výhodou však je, že minimálně studenti se mohou vrátit-mají totiž vstup zadarmo.  Pokud budete u Ermitáže bez povšimnutí neponechejte žulový monolit Alexandrův sloup, jehož stavitelem byl dvacetiletý architekt Monferann, a dále také Triumfální oblouk, který vznikl na počest vítězství nad Napoleonem.

Další oblíbenou atrakcí je Petropavlovská pevnost s Katedrálou Petra a Pavla a Muzeem vězení, ve kterém můžete strávit noc stejně jako např. děkabristé.

Dále za návštěvu určitě stojí palác Admirality, jehož věž s lodí je symbolem Petrohradu. Nevynechejte ani prohlídku takových symbolů jako křižníku Aurora či Katedrály svatého Izáka. Tato katedrála je považována za jednu z největších na světě, její kupole je obložena zlatem, uvnitř jsou k vidění drahokamy, polodrahokamy a mramor. Z ní se Vám nabídne nepředstavitelně krásný pohled na Petrohrad a jeho historické jádro.

Z muzeí bych doporučila především Kunstkameru, muzeum rarit a zvláštností.

Přijeďte do Pitěru, projděte se po Něvském prospektu, zajděte do Letního sadu, objevujte krásu města, které poeticky nazývají ,,městem mostů“ či ,, symfonií z kamene“.  Nejlepším obdobím, respektive tím nejzajímavějším  a turisticky nejatraktivnějším , jsou petrohradské letní bílé noci, kdy díky nevelké vzdálenosti od polárního kruhu nenastane tma.

Počasí v Petrohradu


Památky v Petrohradu

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑