Rusko Petěrgof

Fotografie: Mark Gregory | Licence: CC 2.0

0

Petrodvorec – Ruský Versailles

Petrodvorec neboli-li také Petěrgof je ruské město, spadající pod federální město Petrohrad. Z Pítěru se sem můžete snadno dostat příměstskými vlaky či autobusy.

Myšlenka na založení carského sídla, které by se podobalo francouzskému Versailles, se poprvé objevila u Petra I. v roce 1714. Už v roce 1723 byl Pětergof otevřen, jakožto významná rezidence Romanovců. Toto příměstské i přímořské sídlo u Baltského moře nadchlo Evropu ne méně než imperátorův Petrohrad.

Tento parkovo – palácový celek je známý především svými fontánami. Na ploše okolo 800ha je umístěno více než 170 fontán různých velikostí, tvarů, stylů i funkcí. Doporučila bych zajít až k fontánám – vtipálkům, pod kterými turisté pobíhají sem a tam v očekávání toho, zda budou-nebudou politi vodou, tzn. budou případně nebudou mít štěstí. Mezi nejznámější fontány však patří zlatá socha Samsona bojujícího se lvem, kaskáda Šachová hora, Římské fontány, fontána Slunce, fontány Lva,  Adama a Evy. Voda z těchto fontán může dosáhnout výšky až 16m. Určitě bych doporučila přijít před 11 hodinou (čas je lepší si hlídat, mění se), než začnou všechny fontány fungovat. Dennodenně zde ráno probíhá spouštění fontán s hudebním doprovodem, kdy voda stříká do rytmu tónů.

Nádherný palác ve vrchní části+ mořský kanál rozdělují areál na Horní a Dolní park, ve kterých jsou k vidění např. Palác Petra I., pavilón Ermitáž či paláce Marli a Montplaisir. I přestože byl Petrodvorec během II. sv. války poničen a rozkraden, nyní se opět podobá původnímu, na jehož stavbě se podíleli architektoři Kozlovskij, Martos, Zemcov či Voronichin. Nejen díky tomu je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Můžete zde opět vidět ohromné bohatství a velké množství drahocenných předmětů z dob carů.

Mým tipem je projížďka lodí po Finském zálivu nebo navštívení restaurací s výhledem na záliv, palác i mořský kanál zároveň.  V celém areálu, kde se celkem rozmístí turisté a nepřipadáte si utlačováni,  hraje příjemná hudba, zkrátka: báječný zážitek!

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑