Francie Paris

Fotografie: Moyan Brenn | Licence: CC 2.0

0

Paříž – Královna Evropy (I. část)

Hlavním městem Francie je Paříž, která je se svými 2.2 milióny obyvately také největším městem celé Francie. V Paříži najdeme spoustu historických památek, divadel, muzeí, svá sídla tam mají všechny velké francouzské firmy, dále tam najdeme sídla různým mezinárodních organizací jako je například UNESCO atd. O Paříži tak můžeme mluvit jako o kulturním, ekonomickým ale i politickým centrem nejen celé Francie, ale rovnou celé Evropy.

Paříž je jedním z nejstarších evropských měst, neboť první zmínky o osídlení Paříže pocházejí z roku 4500 př. n. l. Prvním národem, který osídlil oblast dnešní Paříže byli Galové. Poté tuto oblast dobyli Římané a po pádu Říše římské se z Paříže stalo hlavní město Franské říše. Ovšem největší rozmach zaznamenala Paříž po 12. stol za vlády francouzského krále Filipa II. Augusta. V tomto období začala výstavba katedrály Notre-Dame nebo spojením několika škol vznikla Sorbonna. Paříž tak v Evropě nabývala na významu, až se z ní postupem času stalo jedno z nedůležitějších evropských měst středověku.

Druhý takový větší stavitelský boom zaznamenala Paříž na přelomeu 17. a 18. století za vlády dalšího francouzského krále Ludvíka XIV, který bývá také někdy označován jako Král Slunce. Tento král nebyl zrovna milován francouzským obyvatelstvem, protože aby mohl uskutečnit svoje velkolepé plány, tak musel rapidně zvýšit daně a to se samozřejmě Francouzům příliš nelíbilo. Nicméně právě jemu vděčíme za vybudování krásného zámku ve Versailles, který sloužil jako sídlo francouzských králů. Dále to byl právě on kdo nechal postavit náměstí Place des Victoires a Place Vendôme.

Poté přišlo období Napoleonských válek, kdy v Paříži bylo postaveno několik pomníků, ale velké stavitelské plány byli realizovány až za vlády Napoleona III., jenž byl synovcem Napoleona Bonaparteho. Ten ze středověké Paříže udělal moderní a vznešené město s mnoha krásnými bulváry.

Na konci 19. století, které bývá označováno jako La Belle Époque (Krásné období), byla v Paříži pořádána světová výstava a právě pro tuto údálost byla v roce 1889 vybudována Eiffelova věž, která se stala dominantou Paříže, na kterou jsou všichni Pařížané patřičně hrdí.

Počasí v Paříži


Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑