Itálie Palermo

Fotografie: Montecruz Foto | Licence: CC 2.0

0

Palermo – Mozaika mnoha vlivů

V severozápadní části ostrova Sicílie, omýváno vodami Tyrhénského moře, leží italské město Palermo. Jedná se o hlavní město současně stejnojmenné provincie a autonomního regionu Sicilie. Zároveň se jedná o kulturní, ekonomické a především turistické centrum ostrova Sicílie. Turisty do města láká zejména zdejší podnebí, vyhlášená kuchyně a mnoho Románských, Gotických a Barokních kostelů, paláců a dalších staveb. Území města obývá přibližně 855 tisíc obyvatel. Celá metropolitní oblast Palerma je pátá nejlidnatější v Itálii s populací 1,2 milionů obyvatel

Historie města Palermo

Palermo je podle záznamů přibližně 2,700 let staré, založeno v roce 734 před naším letopočtem Řeckými osadníky. Po vzestupu Říma se Palermo stejně jako celá Sicílie staly na tisíc let součástí Římské republiky, později Římského impéria a postupně také Byzantské říše. Od 9. do 11. století byly pod kontrolou Arabů, později ve středověku vzniklo samostatné Sicilské království (12. – 18. století). Až od roku 1860 po sjednocení Itálie se Palermo s celou Sicílii stalo součástí Itálie.

Turistické atrakce

Díky kombinaci mnoha různých vlivů (Řím, Byzanc, Normané, Arabové) vznikla v Palermu neopakovatelná směsice památek a architektury, kterým vévodí kostely, neboť Římskokatolická církev je významnou součástí zdejší kultury. Na náměstí Piazza Cattedrale stojí hlavní městský kostel – Katedrála Palermo. Jako mnoho jiných staveb i tato je charakterizována přítomnosti několika různých stavebních stylů. Jednoznačné důkazy o vlivu Arabů na městskou kulturu ve 12. století podává kostel San Giovani degli Eremiti. Návštěvě by rozhodně neměly uniknout ani kostely San Cataldo´s a Chiesa della Martorana.

Nejvýznamnější palác města – Palazzo dei Normanni – je zase nádherným příkladem Normanské architektury. V jeho nitru nalezneme Cappella Palatina, významnou a mozaikami bohatě zdobenou kapli Normanských králů Sicílie. Zajímavý zážitek nabízí muzeum Museo delle Marionette vystavující sbírku obsahující více než 3000 loutek z celého světa.

Tip na výlet

Klid od turistického ruchu města nabízí ostrov Ustica ležící v moři severně od Palerma. Návštěvníkům nabízí nádhernou přírodu, jeskyně, malebné pláže a průzračné moře.

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑