Norsko Oslo

Fotografie: Moyan Brenn | Licence: CC 2.0

0

Oslo – Nejstarší norské město

Přímý let do Osla trvá čtyři a půl hodiny. Dost času na to, aby člověk zjistil, kam přesně cestuje a může doplnit znalosti. Oslo, jenž se v norštině jako Ušlu nebo Ošlo, je hlavní město Norska a správní město kraje Akershus a Oslo. Díky liberální přistěhovalecké politice se město rok od roku značně rozrůstá. V Oslu navíc podporují otevřený pracovní trh. Není proto divu, že až pětadvacet procent obyvatel Osla tvoří imigranti z Pákistánu, Somálska, Srí Lanky, Iráku nebo Turecka.

Po opuštění letadla musíme dojet do města, protože letiště Oslo Gardemoen je vzdálené od centra přibližně 50 kilometrů. Dopravu si můžeme vybrat regionálním vlakem za 90 norských korun (290Kč), autobusem za 195 korun (630Kč), rychlovlakem za 170 (550Kč) a nebo taxíkem za cca 1200 norských korun (3900Kč). Nejlevnější varianta nám bohužel nevyjde a vydáme se autobusem po dálnici E6 směr Trondheim. Připadá mi všechno děsivě drahé, jenže za loňský rok tu průměrný plat přesáhl magickou hranici sta tisíců korun.

Protože do Osla cestujeme až v prosinci, počasí tu není zase o tolik chladnější než u nás. Jen o pár stupňů Celsia nižší teplota nás nemůže rozhodit. Oslo je krásně čisté město, překvapeni jsme jen proto, že známe naší stověžatou matičku špíny. I když jsme sem nepřijeli kvůli architektuře, která nepatří mezi nejvyhlášenější, výjimkou je snad jen Operní dům, který svým designem připomíná ledovec.

Doprava v Oslu se nápadně podobá pražské MHD, můžete si tu místo opencart koupit Oslo Pass. Díky němu se dostaneme i do centra města, abychom si užili návštěvu kulturních norských památek jako Muzeum norské armády nebo Vězeňské muzeum. Jako žena ovšem obdivuji spíše hlavní nákupní třídu Bogstadvaien. Je poměrně dlouhá, ale když jí sejdete dolů až na samý konec, ocitnete se v zahradách Královského paláce v Oslu.

Ve snaze ušetřit vyrážíme do víru velkoměsta jízdmo, tedy na dvou kolech. Podél řeky Akerselva vede cyklistická a pěší stezka. Kupujeme párky, pozorujeme vodopád a vnímáme krásy nejstaršího norského města založeného už v roce 872.

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑