Chorvatsko Orebic

Fotografie: Remus Pereni | Licence: CC 2.0

0

Orebić – Jižní Jadran jako na dlani

Chorvatské město ležící na poloostrově Pelješac, konkrétně na jeho jižním pobřeží na dohled od ostrova Korčula, nedaleko hranic s Bosnou a Hercegovinou. Společně s Korčulou, a také nedalekým Dubrovníkem patří Orebić do Dubrovnicko-neretvanské župy. Žije zde jen něco málo přes 4 tisíce obyvatel.

Pěší turistika

Tuto jižní část Chorvatska si oblíbilo velké množství turistů, protože je zde velmi příjemné středozemní podnebí, mnoho nádherných historických měst a významných památek k navštívení a v neposlední řadě rovněž překrásná, hornatá krajina ideální pro pěší turistiku.

Přímo nad Orebićem se do výšky 961 metrů vypíná nejvyšší hora poloostrova Pelješac, Sv. Ilija, kam vede dobře značená turistická stezka a výhled na okolní krajinu z takové výšky je přímo famózní. Bez problémů odsud můžete sledovat celý jižní Jadran, dohlédnete na okolní chorvatské ostrovy Korčula, Mljet a Hvar, ale také na Makarskou riviéru a Bosenské pobřežní město Neum. Ovšem výstup na horu není žádnou klidnou procházkou. Pevná obuv, dostatek tekutin, dobrá kondice a časné vstávání jsou základem úspěchu.

Zajímavé pamětihodnosti

Po cestě na horu můžete ve svazích nad městem navštívit osadu Karmen, bývalé správní středisko Dubrovnické republiky ve středověku a na počátku novověku. Leží zde pozůstatky paláce někdejšího dubrovnického místodržícího, a také téměř neporušený barokní mariánský kostel. Stáří přilehlého původního křesťanského hřbitova se datuje až do 6. století.

Mnohem méně náročnou je klidná procházka asi 2 kilometry západně od města, kde stojí nad Orebićem Františkánský klášter s kostelem Panny Marie Andělské, který byl vybudován ve 14. století. Můžete si zde prohlédnout nádhernou architekturu, sochy a další umělecká díla. Mimo to zde sídlí muzeum mořeplavby.

Koupání, Orebić a výlety

Pokud zrovna netoužíte šplhat na okolní vrcholy a prozkoumávat zdejší přírodu, je pro vás tím pravým místem záliv Trstenica, kde se podél pobřeží táhnou písečné a oblázkové pláže. Nádherný výhled a průzračné moře navozují klidnou a relaxační atmosféru. Po pobytu na pláži se v městě můžete zastavit pro nějaké občerstvení a navštívit třeba další Námořní muzeum, které se nachází v budově bývalé radnice města. Orebić byl v historii významným střediskem mořeplavby a stavby lodí, zdejší sbírka má tak určitě co nabídnout.

Výlety z Orebiće na okolní chorvatské ostrovy, do Dubrovníku nebo do Bosny a Hercegoviny se pak přímo nabízejí.

Počasí na Orebići

Orebić

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑