Itálie Neapol

Fotografie: Roberto Taddeo | Licence: CC 2.0

0

Neapol – Výjimečné a kontroverzní město

Zhruba 220 km jihovýchodně od Říma leží v regionu Kampánie třetí největší italské město, Neapol. Společně se svými předměstími však tvoří největší konurbaci v zemi s počtem obyvatel mezi 4,1 až 4,9 miliony. To z Neapole dělá jedno z největších velkoměst v celém Středomoří. První osady na místě dnešní Neapole založili starověcí Řekové při kolonizaci už ve druhém tisíciletí před naším letopočtem. Neapol byla během 2. světové války nejbombardovanějším italským městem, což později umožnilo vybudovat moderní business centrum města Centro Direzionale, kde nalezneme pro italská města netypické vysoké budovy, a také lepší infrastrukturu zahrnující železnici pro rychlovlaky do Říma nebo městské metro. Od roku 1995 je Neapol na seznamu UNESCO. S nadsázkou se dá říci, že nikde jinde v Itálii nezažijete to, co můžete zažít a poznat v Neapoli a jejím okolí.

Turistická atrakce č. 1 – Pompeje

Nedaleko Neapole se nachází historická památka světové výjimečnosti – Pompeje, které byly v roce 79 našeho letopočtu při erupci sopky Vesuv doslova pohřbeny pod nánosem 4 – 6 metrů popela a pemzy. Pompeje byly takto pohřbeny zhruba 1500 let bez přístupu vzduchu či jakékoliv vlhkosti. Díky tomu zůstala velká část města a historických předmětů ve výborném stavu a umožňují velmi podrobný pohled na život tehdejších obyvatel města. Na mnoha malbách či freskách dokonce zůstaly původní barvy. Archeologům se také podařilo z dutin v popelu , které dříve držely lidská těla, odlít sádrové odlitky. Návštěvníci dnes mohou v Pompejích tyto odlitky zhlédnout a vidět tak přesnou polohu osoby ve chvíli, kdy před 2000 lety zemřela. Ročně Pompeje navštíví přivítají přibližně 2,5 milionů návštěvníků, což z nich dělá jednu z nejoblíbenějších zastávek turistů v celé Itálii.

Vulkán Vesuv

Zmiňovanou sopku Vesuv je dnes možné také navštívit a vystoupat na její vrchol. Leží asi 20 km od Neapole a z města je její majestátní výška 1279 zaručeně nepřehlédnutelná. Vesuv stále není vyhaslou sopkou, a tak je zde stále nebezpečí, že se bude opakovat historie a vulkán začne opět chrlit lávu. Důkaz o činnosti sopky se turistům naskytne po výstupu na vrchol, odkud je vidět jemný kouř neustále stoupající z několika míst v kráteru sopky.  Vesuv je dnes nejsledovanější a potencionálně nejnebezpečnější sopkou v Evropě, a tak je návštěva tohoto místa velmi specifickou a unikátní zkušeností.

Kontroverze města Neapol

Velmi nejistou pověst Neapol získala svou poměrně vysokou kriminalitou, ale také typickými, na veřejnosti se povalujícími, odpadky. I v samotném centru je možné přímo na hlavní třídě spatřit hromadu odpadků a zároveň moderní auta a módně oblečené místní, jak se jim ve spěchu vyhýbají. Tento kontrast moderního života, nepořádku, historické atmosféry a adrenalin zvyšujících temných uliček dělá z Neapole město mnoha tváří, které však bez pochyby stojí za návštěvu, neboť v turistech zanechává nezapomenutelné pocity a zážitky.

Počasí v Neapoli

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑