Řecko no image

Fotografie: | Licence: CC 2.0

0

Naxos – Apollón, Benátky a brambory

Naxos je řecký ostrov a největší ostrov Kykladského souostroví, které se rozprostírá v Egejském moři. Rovněž zde najdeme nejvyšší bod celého souostroví – horu Zeus vysokou 1 001 metrů. Hlavní město ostrova má totožný název jako ostrov sám, ale říká se mu také Chora nebo Hora a obývá jej více než 6 tisíc lidí. Nad městem se na svahu rozprostírá sněhobílý Benátský hrad ze 13. století, který zde nechal vybudovat benátčan Markos II. Sanoudos. Na malém poloostrově v přístavu leží pozůstatky Apollónova chrámu, z něhož zůstal viditelný pouze do výšky se tyčící vstupní portál, kterému se říká Portara.

Pláže ostrova Naxos

Kromě památek Naxos také vyniká dlouhými písečnými plážemi. Mezi nejpopulárnější patří Agia Anna, Agios Georgios, Agios Prokopios nebo Kastraki. Většina z nich nabízí kromě vodních sportů také bohatý noční program plný tance a koktejlů. Rozloha ostrova je 429 kilometrů čtverečních, takže se určitě vyplatí zapůjčit si například automobil a pláže navštívit.

Vnitrozemí a produkty Naxosu

Vnitrozemí Naxosu poskytuje ideální podmínky pro pěší turistiku po zdejším členitém terénu, kam se určitě vyplatí vzít s sebou fotoaparát – nádherné vyhlídky se nabízejí téměř na každém kroku. A pokud zdoláte nejvyšší vrchol, horu Zeus, naskytne se vám unikátní pohled na téměř celé souostroví z výšky 1 kilometru nad mořem.

I přes svou hornatost nabízí Naxos velmi úrodné nížiny plné zeleně a bohaté zásoby vody, které v takové míře nikde jinde na Kykladách nenaleznete. Kromě turistického ruchu se proto místní věnují také pěstování vinné révy a zeleniny (za ochutnávku určitě stojí místní výborné brambory). Lokální ovoce zase umožňuje tvorbu chutných likérů. Návštěvníci si také mohou z ostrova odvézt růčně vyráběné šperky nebo keramiku.

Výlety

Ne mnoho lidí ví, že na Naxosu se po více než 2 tisíce let ve velkém těžil minerál smirek. Zdejší náležiště patřila k těm nejkvalitnějším na světě. Návštěva některého z bývalých smirkových dolů může být určitě zajímavým zážitkem.

Naxos má také ideální polohu přímo uprostřed Kyklandského souostroví a tudíž je perfektním startovním bodem pro poznávání dalších okolních ostrovů.

Počasí Naxos

Naxos – památky

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑