Bosna a Hercegovina Mostar

Fotografie: Kevin Botto | Licence: CC 2.0

0

Mostar – Slavný most a orientální atmosféra

Mostar je páté největší město Bosny a Hercegoviny založené Osmanskou říší roku 1522 na významné bosenské a chorvatské řece Neretvě.  Jedná se o klíčové průmyslové a kulturní centrum v regionu Herzegovina. Ač to na první pohled nemusí díky rozsáhlému turistickému ruchu vypadat, Mostar se ekonomicky majoritně zaměřuje zejména na průmyslové zpracování hliníku, telekomunikační sektor a bankovnictví. Co z toho plyne pro turisty? Například fakt, že zde díky investicím stojí největší obchodní centrum v celé Bosně a Hercegovině, Mepas Mall nebo Mostarské mezinárodní letiště, které by se do roku 2016 mělo opět rozšířit a zmodernizovat. A co víc, kromě pohodlné dopravy do města a dostatečného nákupního vyžití nabízí Mostar velmi unikátní mix památek, které vznikaly na pozadí zajímavé historie města.

Symbol města – Starý most

Název Mostar pochází od zdejšího symbolu a ikony města – mostu, který původně pocházel už z roku 1566 a nazýval se Starý Most. Památka se velmi brzy dostala na seznam kulturního dědictví jakožto jedna z nejvýznamnějších islámských staveb na celém Balkáně. Avšak během bosenských konfliktů probíhajících v první polovině 90. let 20. století zažíval Mostar silné bombardování a při bojích byl 9. listopadu 1993 most úmyslně zničen náložemi.

I přes tuto velkou kulturní tragédii ihned započaly snahy o obnovu původního mostu. Byli přizvání turečtí inženýři a historici. V roce 1999 započala stavba nového mostu, která trvala neuvěřitelných 5 let, neboť bylo nutné při stavbě přesně dodržovat staré turecké stavební postupy. V létě roku 2004 byl tento „starý nový“ most slavnostně opět otevřen a v roce 2005 se vrátil i na seznam UNESCO.

Dnes u mostu sídlí také velmi zajímavé muzeum mapující jeho historii a pohnutý osud. Zajímavou, i když poněkud drahou, atrakci nabízejí na mostě zdejší mladí chlapci. Pokud se sesbírá dostatečná suma (většinou v hodnotě okolo 50 eur), vrhnou se bez váhání z mostu rovnou do Neretvy, což vzhledem k výšce lze vskutku považovat za akt odvahy.

Mostar jako populární cíl turistů

Mostar je častým cílem výletů turistů z Chorvatského pobřeží, kteří sem jezdí nasát atmosféru orientu a navštívit zdejší mešity, historické domy ve starém městě nebo typické orientální tržiště plné šátků, koření, upomínkových předmětů, místního vyhlášeného medu, ale také artefaktů z války (nábojnice, části zbraní atd.) či ochutnat pouliční speciality místní kuchyně jako pljeskavicu nebo burek.

Městská architektura Mostaru je v podstatě takovou kulturní „srážkou“ dvou velmi odlišných etnik. Turecké a obecně islámské stavby zde stojí hned vedle křesťanských svatostánků, nicméně místní obyvatelé si i přes značné rozdíly vždy dokázali najít cestu společného poklidného soužití. Pro našince je rozhodně možnost nahlédnout do muslimských svatostánků zajímavou zkušeností.

Za pozornost stojí zejména nejstarší mostarská Mešita Cejvana Cehaje z roku 1552, a také Mešita Paši Koski Mehmeda, která byla postavena v roce 1617 a je celá včetně vysokého minaretu otevřena veřejnosti.

 

(Fotografie: Ramirez – Wikimedia.org)

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑