Rusko no image

Fotografie: | Licence: CC 2.0

0

Moskva – Památky, část I.

Co navštívit v Moskvě? To opravdu není jednoduchá otázka. V následujících dvou částech se na to pokusme společně podívat, tedy:

Kreml je samozřejmě neobdivuhodnější a nejstarší pamětihodností Moskvy. Dřevěný kreml vznikl už v roce 1156, poté byl předělán italskými mistry v 15. století do podoby stavby z červených pálených cihel se 20 věžemi. Mezi nejznámější stavby, které jsou uvnitř k vidění patří chrám sv. Archanděla Michaela, kde jsou pochována ruská knížata, dále chrám Zvěstování nebo chrám Nanebevzetí Panny Marie.  Najdete zde i zvonici Ivana Velikého, největší pušku (цар пушка) a největší zvon (цар колоколь). Zajímavostí je, že puška nikdy nestřílela, stejně jako zvon nikdy nezvonil. Krom toho se v Kremlu nachází sídlo ruského prezidenta,  Velký kremelský palác. Najdete zde i muzeum s kolekcemi Faberge ( malovaná vejce) atd.

Mezi nejznámějších věže patří Spášská (oficiální vjezd prezidenta, nacházejí se na ní hlavní hodiny Moskvy), Trojická či Kutafja.

Rudé náměstí, které je rámováno známými symboly. Chrámem Vasila Blaženého, mauzoleem V.I.Lenina, Historickým muzeem a GUMem ( jeden z 10 nejluxusnějších obchodních center světa).

Pěší zóna Starý Arbat, místo umělců a literatury. Nachází se zde dům Puškina, číslo 13. Spjata je i se jménem Bulata Okudžavy. Nyní je zde velké množství restaurací, můžete si zde na bleších trzích koupit knihy či jiné předměty. Hrají se zde i představení pod odkrytým nebem. Z dalších ulic měla pro Rusy vždy význam Tverská ulice (pomník Puškinovi, Jurii Dolgorukému, M. Gorkému a V. Majakovskému) či Nový Arbat.

Katedrála Krista Spasitele největší pravoslavný kostel na světě, jeden z nejznámějších- běloskvoucí se zlatými kopulemi. Byl v roce 1931 zdemolován za účelem postavení Paláce sovětů, za Chruščova tu byl vybudován bazén Moskva, v letech 1994-2000  však proběhla obnova a opět tu stojí chrám, který byl původně vysvěcen roku 1883.

Televizní věž Ostankino – nejvyšší v Evropě a třetí na světě. Nachází se v severní části Moskvy, vysílají odtud všechny  moskevské televizní stanice.

Moskevské památky

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑