Rusko no image

Fotografie: | Licence: CC 2.0

0

Moskva – Historie, obecné informace, doprava

Moskva je hlavní město Ruska a zároveň největší město Evropy. Žije zde okolo 12 mil. obyvatel a představuje historické, kulturní, politické a hospodářské centrum Ruska. Sídlí zde všechna ministerstva, patriarcha ruské pravoslavné církve, najdete zde stovky škol, galerií, muzeí i divadel.

První zmínky o městě pojmenovaném po řece, která jím protéká,  pocházejí z roku 1147. Historie je spojena hlavně se jménem knížete Jurie Dolgorukého, který roku 1156 položil základ historickému Kremlu. V počátcích se jednalo o místo, které mělo ochranný charakter, kde přespávala suzdalská knížata. Kreml byl původně celou Moskvou, až poté se město začalo rozvíjet i za jeho hranice.

Kromě toho že se Moskva nacházela na významném průsečíků obchodních cest, se nejvíce začal zvyšovat význam po bitvě na Kulikovském poli, kdy Ruskové vyhráli nad Tatary. Kolem Moskvy se začala přidružovat menší města- Vladimir, Suzdal, Rostov. A navíc se díky D. Donskému změnil vzhled Moskvy, v té době byla nazývána bělokamennou. Dalším významným panovníkem byl například Ivan III., za jeho vlády byla Moskva nazývána Třetím Římem a město mělo charakter evropských měst.

Každé století přineslo městu nový charakter i vzhled. Najdete zde v podstatě všechny prvky architektur od 12. století- až do současnosti. Město se nikdy nevzdalo, i přestože několikrát vyhořelo ( velké poničení za Napoleonských válek), bylo zničeno válkami (ale) i režimy. Zachovalo si svou krásu, pro kterou bývá nazýváno Zlatohlavá Moskva, matička Moskva (srdce Ruska) či Město сорок сороку (40*40 = díky 1600 chrámů)

 Do Moskvy se z Čr dostanete přímými leteckými spoji z Prahy, obvykle s ČSA či Aeroflotem. Vlakem Vltava z Prahy, směr Pardubice-Olomouc-Ostrava-Brest-Minsk-Smolensk-Moskva anebo autobusovou linkou Ecolines.

V příštích dvou částech se podíváme na to, proč vlastně do Moskvy zavítatdoporučíme muzea, divadla, parky, architektonické skvosty a nejznámější ulice.

Počasí v Moskvě


Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑