Bělorusko Minsk

Fotografie: Dennis Jarvis | Licence: CC 2.0

0

Minsk – Pomník stalinské architektury

Téměř v samém středu Běloruska leží ve zvlněné krajině hlavní a největší město Běloruska, Minsk. Rozkládá se na řekách Svislač a Njamiha a je považován za významnou dopravní, leteckou a železniční křižovatku východní Evropy.  Populace města v roce 2013 přesahovala 2 miliony obyvatel.

Historie města a dnešní Minsk

První osídlení bylo v údolí řeky Svislač na místě dnešního Minsku založeno východoslovanskými kmeny asi v 9. století našeho letopočtu. Jako součást běloruského Polockého knížectví, respektive Kyjevské rusi zde vzniklo město známé jako Měnsk nebo Mensk.  První písemná zmínka o Minsku je z roku 1067 a odtud se také oficiálně počítá historie města.

Dnešní Minsk však o své téměř tisícileté historií dokáže vypovědět jen pramálo. Bombardování během 2. světové války mělo za důsledek demolici velké části městských budov a dokonce i úvahy o založení nového města.

Nakonec se sovětští vůdci rozhodli město obnovit a ve stylu ideální metropole komunistické utopie z něj udělat „Město slunce“, což dnes řadí Minsk mezi zajímavé turistické cíle východu. Zachovalé budovy přepychového stalinského neoklasicismu, funkcionalismu a urbanismu jsou k vidění téměř na každém kroku. Široké bulváry, velké budovy a rozlehlé parky tvoří typický obrázek města.

Významné stavby a památky

Ikonickými stavbami Minsku jsou rozsáhlá náměstí. V centru se nachází Vítězné náměstí, v jehož středu stojí honosný pomník vítězství nad fašismem, a také Náměstí nezávislosti. Na Říjnovém náměstí zase stojí nepřehlédnutelná budova parlamentu. Typickým počinem stalinské architektury je také Nádražní náměstí. Středem města prochází Třída vítězství, široký bulvár, kde se nachází například Kostel nejsvětější trojice nebo bývalé velitelství KGB.

Jako zázrakem přežilo válku, a také komunismus velké množství náboženských staveb. Hlavním pravoslavným chrámem je barokní Katedrála svatého ducha z roku 1642. Nejvýznamnějším svatostánkem katolické církve je, taktéž barokní, Katedrála Panny Marie, dostavěná v roce 1710. Naproti katedrály se nachází nádherná klasicistní budova městské radnice.

Tip na výlet

Zhruba 85 kilometrů od Minsku se nachází městečko Mir, kde se nachází výjimečná stavba běloruské gotické, renesanční a barokní architektury – Mirský zámek. Založen byl na konci 15. století jakožto gotická stavba, avšak jednotliví majitelé postupně zámek upravovali, přestavovali a rozšiřovali, takže je zajímavou ukázkou mnoha stavebních slohů. Od roku 2000 je zámek díky své unikátnosti zařazen na seznam UNESCO.

Počasí v Minsku


Minsk

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑