Velká Británie Manchester

Fotografie: Alfonso Jimenez | Licence: CC 2.0

0

Manchester – Ikona průmyslové revoluce

V severozápadní Anglii nalezneme druhé nejlidnatější metropolitní hrabství (konurbace) Velké Británie s počtem obyvatel 2,5 milionů nazvané Velký Manchester. Jeho centrem, jak už název napovídá, je samotné město Manchester, významné centrum obchodu, vysokoškolského vzdělání, ale i umění nebo mediálního průmyslu, kde žije asi pětina všech obyvatel hrabství. Městu vládne tzv. Rada města Manchester (Manchester City Council).

Kromě významné historické role během průmyslové revoluce je Manchester známý také ve světě sportu, především díky svým úspěšným fotbalovým klubům Manchester United a Manchester City. Dnes je Manchester nejrychleji rostoucím velkým britským městem a 3. nejnavštěvovanějším městem Velké Británie po Londýnu a Edinburghu.

Historie města Manchester

Zaznamenaná historie města se začala psát společně s příchodem Římanů, kteří zde vybudovali v roce 79 našeho letopočtu osadu Mamucium. Významu město nabylo až v 19. století právě díky průmyslové revoluci. Zdejší textilní průmysl zažil neuvěřitelný boom, město začalo expandovat udivujícím tempem a výsledkem byl status prvního industrializovaného města na světě.

Vzpomínkou na toto období hojnosti jsou dodnes sítě kanálů a továren budované svého času pro efektivní zpracování a transport bavlny, a také 60 km dlouhý Manchester Ship Canal (vybudován roku 1894), který propojil město s mořem a  umožnil zaoceánským lodím kotvit v městských docích a ve své době byl nejdelším říčním kanálem na světě.

Památky a zajímavosti

Roku 1877 byla dokončena neogotická městská radnice dnes sloužící především jako místo konání ceremoniálů a sídlo mnoha místních vládních organizací. Architektonicky rovněž zaujme zdejší grand hotel The Midland otevřený v září roku 1903. Historické centrum města je zapsáno na seznamu UNESCO. Z moderních staveb bezpochyby udělá dojem originální, 168 metrů vysoký mrakodrap Beetham Tower nebo kancelářská budova One Angel Square fungující teprve od února 2013.

Manchester je pozoruhodným městem, které sice nemůže nabídnout bohatou historii z období starověku a středověku, avšak od 18. století se zde odehrávaly události doslova světového významu. Právě odtud vedla například úplně první železniční trať na světě a zdejší vědci jako první na světě dokázali rozdělit atom.

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑