Rusko Novgorod

Fotografie: Dennis Jarvis | Licence: CC 2.0

0

Novgorod – Malý a Veliký

Pokud jste na cestě z Moskvy do Petrohradu, určitě nesmíte vynechat Novgorod. Starobylé město, ležící na řece Volchov, bylo založeno už v roce 862 a je jedním ze dvou měst Ruska, které nese označení: Veliký.

Je centrem Novgorodské oblasti a nachází se zhruba 160 km od Petrohradu. Spojení s hlavním městem Moskvou či kulturním centrem Pítěrem je zajištěno federální dálnicí M10, z Minsku či Murmansku se do Novgorodu můžete  bez problému dostat  dálkovými vlaky.

Město je veliké především svou historií, v období 12.-13. století bylo jedním z nejrozvinutějších měst Evropy ( z tohoto období se dochovalo dřevěné vodopotrubí), v 15. století bylo město nazýváno dokonce Pan Veliký Novgorod. Úspěch byl mimo jiné zaručen výhodným položením na obchodní stezce nebo  tím, že zde  ve své době žili náčelník Rurik či kníže Jaroslav Moudrý.

Svůj význam město neztrácí, i přestože zde nyní žije pouhých 219 000 obyvatel. Stále je považováno za významné turistické centrum, které má co nabídnout. I přes nájezdy Tatarů a poničení během Velké vlastenecké války, se ve městě dochovalo velké množství chrámů a památníků z různých epoch. Celé historické jádro je zapsáno na seznamu památek UNESCO.

Za vidění stojí pravoslavný Sofiinský chrám, novgorodský kreml či Jaroslavův dvorec. Nepřehlédnutelným je památník ruského milénia z 19. století, který se nachází v těsné blízkosti Sofiinského chrámu a na kterém jsou vyobrazeny dějiny Ruska a mnoho slavných osobností. Pro rusky mluvicí turisty určitě stojí za návštěvu divadlo F. M. Dostojevského.

Zážitkem je určitě typická ruská baňa (sauna), která tu v porovnání s jinými městy stojí opravdu pár kaček/ rublů.  Zúčastníte se tak rituálu, který je pro Rusy typický. Dostane březovou větvičku, panáčka vodky a, když budete chtít, taky pravý výprask v nepředstavitelném vedru.

Pro milovníky přírody je Novgorod zelenou oázou s velkým množstvím parků, ve kterých můžete posedět s pirožkem nebo jinou ruskou pochutinou/tekutinou v ruce. Na ulicích je množství stánků, které nabízejí občerstvení, nakoupit můžete i v historických obchodních centrech. V porovnání s jinými  ruskými městy je tu opravdu klid, narazíte tu na milé lidi i na známé automobily zn. Lada.

V letních  měsících se můžete na novgorodských plážích opalovat, hrát míčové hry nebo se smočit ve Volchově. Po řece jezdí i vyhlídkové lodě.

Mým tipem z této oblasti je Muzeum národní dřevěné architektury Vitoslavici, což je v podstatě muzeum pod širým nebem, s velkým množstvím dřevěných budov- venkovských usedlostí, kostelů, mlýnů a sedláckých domů. Zde se příjemným způsobem nad šašlikem (špíz) a ruským kvasem seznámíte se starou Rusí.

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑