Švédsko Malmo

Fotografie: Alan Lam | Licence: CC 2.0

0

Malmö – Moderna kombinovaná s historickými prvky

Do Malmö, města v jižním Švédsku, jsme dorazili nočním vlakem z Mnichova. Na nádraží Malmö Centralstation nás vysype Berlin Night Express. Za cestu vlakem jsme zaplatili jen několik stovek korun. Hned po příjezdu si nesmíme zapomenout vzít mapu města nebo je možné navštívit i turistické centrum, kde nám dají úplně stejnou. Hlavní budova nádraží má věž s hodinami a je obložena oranžovými cihlami. Trochu mi připomíná londýnské nádraží Kings Cross. Vlakové nádraží je obklopeno kanálem a zátočinou. Östra Förstadskanalen obtéká Staré město a vede dál mezi parky ve středu města a stáčí se zpátky ke Kodani. Gamla Staden, což je malmöské Staré město tvoří mezi kanálem jakýsi ostrůvek.

Už za tmy, když procházíme městem, zjišťuji, že v Malmö se opravdu snoubí moderní architektura s historií. Staré město kolem kanálu Östra Förstadskanalen, vlakové nádraží a přilehlé parky tvoří jakousi historickou kulisu města. Dolů jižněji se nachází moderní nová část Malmö.

Hned po ránu zavítáme na Gamla Staden, kde najdeme hned tři nejvýznamnější náměstí města. Nejdříve navštívíme největší Stortorget, po něm nejmenší Lilla Torg a na závěr nás čeká Gustav Adolf Torg. Více na západ se nachází hrad Malmöhus, ze kterého je v současné době muzeum. Podle průvodce je jasným typem na návštěvu Turning Torso. Samotná „otáčející se věž“ je se svými 190 metry nejvyšší budovou v zemi a je vidět z téměř každého místa v Malmö. Ještě než k ní dojdeme, musíme projít přes moderní čtvrť Västra Hamnen, což prý v překladu znamená Západní přístav.

Vydáváme se jižněji a máme možnost obdivovat švédskou univerzitní nemocnici přímo naproti jezeru Pildammarna. Putujeme stále na jih, když překročíme silnici Yttre Ringsvägen, která navazuje na most Öresund, spojující Kodaň s Malmö, opustíme třetí největší město celého Švédska.

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑