Španělsko Mallorca

Fotografie: SBA73 | Licence: CC 2.0

0

Mallorca – Královna Baleárských ostrovů

Největší a nejnavštěvovanější z populární trojice Baleárských ostrovů, Mallorca (česky Malorka), je zároveň největším španělským ostrovem. Ročně zde za koupáním, památkami a přírodou dorazí zhruba 10 milionů turistů, především z Německa a Skandinávie. Na rozdíl od okolních ostrovů je Mallorca turisticky atraktivní celoročně. Slunce zde svítí 300 dní v roce, zimy jsou mírné s teplotami neklesajícími pod 10 °C. Zdejší letiště Son Sant Joan je jedno z nejvytíženějších v Evropě. Trvale na ostrově žije asi 1 milion obyvatel, z toho polovina v hlavním a největším městě na Palma de Mallorca na jihozápadním pobřeží ostrova.

Historicky se Mallorčané věnovali především zemědělství a pěstování vína, avšak od 50. let 20. století začaly na ostrov proudit statisíce až miliony turistů. Ekonomika ostrova se proto velmi rychle přeorientovala na turistický ruch a dnes je průměrná mzda na Mallorce i na celých Baleárech dokonce vyšší, než na španělské pevnině.

Památky ostrova Mallorca

Městu Palma de Mallorca dominuje především gotická katedrála La Seu (katedrála světla), jejíž stavba započala v roce 1229 a dokončená byla v roce 1587, kde jsou v královské kapli pohřbeni mallorští králové. Dále stojí za návštěvu zdejší gotický hrad Bellver postavený ve 14. století mallorským králem Jakubem II. Hlavním turistickým cílem na severu ostrova je město Alcúdia se svými hradbami ze 14. století a především pozůstatky římského osídlení.

Tipy na výlety

Zajímavým výletem je vyjížďka do vesnice Valldemossa u západního pobřeží ostrova, která je známá především díky zdejšímu klášteru z konce 14. století, kde v posledních letech života pobýval například polský skladatel Frédéric Chopin a řada dalších evropských umělců.

Na Mallorce najdou vyžití překvapivě i milovníci hor – zdejší pohoří Serra de Tramuntana, ležící na severozápadě ostrova, dosahuje výšek přes 1400 metrů nad mořem a některé části jeho krajiny jsou zapsány na seznamu UNESCO.

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑