Francie Lyon

Fotografie: Paul Tridon | Licence: CC 2.0

0

Lyon – Srdce Francie

Lyon je druhým největším městem Francie hned po Paříži. Jelikož se nachází ve střední Francii, tak se občas můžeme setkat s označením Srdce Francie. Lyon je hlavní město regionu Rhône-Alpes. Počet obyvatel samotného Lyonu se pohybuje kolem půl miliónu, avšak pokud k tomu připočítáme všechny okolní aglomerace, tak se toto číslo vyhoupne na 1.6 miliónů.

Historie Lyonu

Historie Lyonu sahá do roku 43 př. n. l., kdy zde Římané založili město jménem Lugdunum. Z tohoto města se stalo správní centrum Galie a význam města rostl. Od roku 461 do roku 534 byl Lyon královskou rezidencí Burgundů. V roce 1348 zasáhla Lyon morová epidemie, avšak z ní se město brzo vzpamatovalo a v období renesance zaznamenalo svůj největší rozmach hlavně díky dobré strategické a obchodní poloze.

Během Francouzské revoluce bylo město značně poškozeno, protože honosné paláce bohatých měšťanů a další vilky byly zbořeny. V 19. a 20. století se z Lyonu stalo významné průmyslové město.

Památky

Nejstarší část Lyonu nese název Fourvière, kde najdeme památky z doby, kdy město ovládali Římané. V této čtvrti tak nalezneme Římské divadlo nebo dominantu celého Lyonu Baziliku Panny Marie z Fourvière. Obyvatelé Lyonu říkají, že tato bazilika připomíná svým tvarem slona ležícího na zádech, no podívejte se na obrázek a posuďte sami.

Další čtvrtí Lyonu je Vieux Lyon (Starý Lyon), kde najdeme největší koncentraci renesančních budov, které byly postaveny v 15. století. Významnou památkou z tohoto období je katedrála sv. Jana.

Mezi další památky, které byste rozhodně měli navštívit jestli budete v Lyonu jsou Lyonská opera, Galořímské muzeum nebo Archeologický park.

Počasí v Lyonu


Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑