Londýn – Město všech měst III. část

Zajímavé vyhlídky a parky

Město poseté atraktivními místy v takové míře jako Londýn, samozřejmě nabízí dechberoucí panoramata a pohled z ptačí perspektivy je rovněž obrovským zážitkem. Kde jinde by tedy mělo stát největší vyhlídkové kolo v Evropě, než právě v Londýně. To zdejší se nazývá Londýnské oko a je vysoké neuvěřitelných 135 metrů. Od roku 1999 je nepřehlédnutelnou dominantou města, která turistům umožňuje jinak těžko dosažitelný pohled na Londýn z pohodli prostorných a klimatizovaných kabinek.

Alternativou může být například kopule Katedrály svatého Pavla stojící na nejvyšším kopci ve městě nazvaném Ludgate Hill. Stavba ze 17. století je rovněž sídlem londýnského arcibiskupa.

Není divu, že velká část londýnských návštěvníků i obyvatel s oblibou vyhledává známé městské parky, aby si zde odpočinuli od shonu rušného centra. Mezi nejznámější a nejnavštěvovanější patří zejména 8 královských londýnských parků. Patří sem například St. James´s Park, Hyde park či Greenwich Park, v jehož centru stojí na vrcholku Královská greenwichská observatoř, kterou od roku 1851 prochází nultý poledník.

Muzea a galerie

Britské historické a kulturní sbírky uchovávané v hlavních londýnských muzeích a galeriích jsou vskutku obdivuhodné a jejich prohlídka dokáže zabrat hned několik dní. Příjemnou skutečností je vstup zdarma s výjimkou některých speciálních akcí a výstav do mnoha zdejších muzeí.

Nejvýznamnějším londýnským muzeem je Britské muzeum založené v roce 1753. Jedná se o třetí nejnavštěvovanější muzeum na světě po pařížském Louvru a New Yorském Metropolitním muzeu umění. Sbírka muzea obsahuje více než sedm miliónů předmětů mapujících historii lidstva na všech světových kontinentech.

Čtvrtým nejnavštěvovanějším muzeem na světě je rovněž londýnská instituce, tzv. Tate Gallery, což je spolek čtyř Tate muzeí (Tate Britain, Tate Liverpool, Tate St Ives a Tate Modern) nesoucích státu britského národního muzea, z nichž 2 sídlí přímo v Londýně. Galerie celkově spravují na 60 tisíc malířských a grafických uměleckých děl.

Město je domovem také pro páté nejnavštěvovanější muzeum na světě, Národní galerii. Ta nabízí expozici obsahující více než 2,300 pláten s datací od poloviny 13. století do roku 1900.

Z odborných sbírek zaručeně zaujme Přírodopisné muzeum s gigantickou biologickou sbírkou zahrnující na 70 milionů předmětů včetně populární sbírky dinosauřích koster.

Lehce odlehčený zážitek nabízí velmi slavné Muzeum voskových figurín Madame Tussaud, jehož sbírka obsahuje celou řadu světově proslulých a známých osobností a dnes disponuje pobočkami v mnoha dalších světových metropolích (např. New Yorku nebo Hongkongu).

Moderní Londýn – City

Samotné jádro Londýna se nazývá City a jedná se o moderní finanční centrum města oplývající mnoha moderními budovami, mrakodrapy, ale také historickými stavbami (Tower). Při rozloze pouhých 2,6 kilometrů čtverečních poskytuje City práci až tři sta tisícům obyvatel. Nejvyšší dominantou city je Tower 42 s výškou 183 metrů. Moderní panorama dále dokreslují mrakodrapy 30 St Mary Axe, St. Helen´s a Leadenhall Building.

UŽITEČNÉ ODKAZY

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑