Velká Británie

Fotografie: E01 | Licence: CC 2.0

0

Londýn – Město všech měst II. část

Londýn z pohledu turistů

Nejvýznamnějším symbolem britské státnosti je bez pochyby Buckinghamský palác, oficiální sídlo britského panovníka, dnes královny Alžběty II. a velká turistická atrakce. Původ paláce sahá až do roku 1703, avšak během let jej mnoho anglických panovníků přestavovalo a rozšiřovalo. Současná podoba pochází z počátku 20. století. Královská rodina rovněž využívá Clarence House v centru Londýna, kde v současnosti oficiálně sídlí princ Charles s rodinou.

Nejdůležitějším představitelem vlády ve Spojeném království je už po více než dvě století místo panovníka předseda vlády. Tradiční a oficiální sídlo britského premiéra se nachází na ulici Downing Street číslo 10. Aktuálně tuto funkci od roku 2010 zastává David Cameron.

Jelikož se Londýn od pradávna rozkládá na obou březích nejdelší anglické řeky Temže, najdeme zde hned několik zajímavých mostů. Historicky významným byl dlouhá staletí London Bridge, neboť se až do roku 1750 jednalo o jediné spojení obou břehů Temže ve městě. Asi nejslavnějším, i když zdaleka ne nejstarším, je zvedací most Tower Bridge. Pochází z 2. poloviny 19. století a název mu dal nedaleký londýnský Tower, rozsáhlá pevnost používaná do 17. století jako sídlo anglických králů a později například jako zbrojnice nebo vězení. Moderním visutým mostem je ocelový Millennium Bridge z roku 2000.

Slavná náměstí

Slavná londýnská náměstí reprezentuje zejména Trafalgarské náměstí, postavené na počest významné námořní Bitvy u Trafalgaru, kde roku 1805 porazila anglická válečná flotila španělsko-francouzské loďstvo a upevnila si námořní nadvládu na dalších sto let. Ve středu náměstí stojí v podobě Nelsonova sloupu památník admirála Nelsona, který Angličany do bitvy vedl, svou geniální strategií položil základy slavného vítězství, avšak v samotné bitvě padl. Dnešní podoba náměstí pochází z roku 1845.

Za nákupy se v Londýně vyráží rozhodně na náměstí Piccadilly Circus, obklopené obchodními domy, navazující obchodní ulicí Piccadilly a známými světelnými reklamními tabulemi. V minulosti celé náměstí osvětlovaly legendární neónové lampy, nyní tuto funkci zastávají moderní LED displeje. Hlavním obchodním střediskem na náměstí je Virgin Megastore, nicméně v nepřeberném množství zdejších menších obchodních domů lze pořídit téměř cokoliv.

UŽITEČNÉ ODKAZY

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑