Velká Británie

Fotografie: August Brill | Licence: CC 2.0

0

Londýn – Město všech měst I. část

Hlavní město Spojeného království považované za jednu z hlavních a nejdůležitějších metropolí nejen v Evropě, ale i na světě. To vše a ještě mnohem víc je Londýn,  cizinci nejnavštěvovanější město na světě a světové hlavní město kultury. Přímo ve městě dnes žije asi 1,6 milionu obyvatel, avšak oficiální populace celé londýnské metropole je více než 8,3 milionu obyvatel, což z ní dělá nejobývanější územní celek v celé Evropské unii. V roce 2012 byl Londýn jako jediné město na světě již potřetí dějištěm moderních letních olympijských her.

Historie a vzdělání

Založení Londýna je připisováno Římanům, kteří tak údajně učinili téměř před dvěma tisíci lety roku 43 našeho letopočtu. Tehdy bylo město pojmenováno Londinium. Kam až to tato malá římská osada dotáhla, je dnes známo velké části světa. Zejména proto, že v době největšího rozsahu kontrolovalo Britské impérium asi čtvrtinu celé planety a Londýn jakožto hlavní centrum tohoto územního celku byl konkrétně v letech 1831 až 1925 nejobývanějším městem na světě.

Vzdělání a tradici univerzit v celé Británii důstojně reprezentují zejména dvě nejstarší univerzity v anglicky hovořící části světa – Oxford a Cambridge. Ovšem i Londýn nabízí celou řadu významných vysokých škol.  Zdejších 43 univerzit totiž tvoří největší koncentraci vysokoškolského vzdělání v Evropě, kde studuje téměř 400,000 studentů.

Londýn z pohledu turistů

V poslední době je Londýn díky všem těmto přednostem vyhledávaným cílem zejména mladých lidí z celé Evropy, kteří sem jezdí nejen zlepšit si svou angličtinu, ale také navštívit zdejší ikonické stavby, strávit večer v nějakém tom slavném pubu nebo ochutnat fish and chips, lokální pouliční jídlo tvořené, jak už název napovídá, kousky smažené ryby a hranolky. Tradičně se tento pokrm podává zabalený v novinovém papíře.

Turisté, kteří Londýn navštíví poprvé, se velmi snadno mohou dostat do situace, kdy doslova neví, kam zavítat dřív, neboť počet světově známých a populárních turistických atrakcí v centru města je alarmující. Asi nejčastěji skloňovanou ikonou Londýna je Westminsterský palác, sídlo parlamentu a jeho slavná věž Elizabeth Tower, která nese zvon pojmenovaný Big Ben. Nejstarší část paláce pochází z roku 1097, avšak většina dnešní neogotické podoby vznikla až v 19. století, kdy byla budova po devastujícím požáru zrekonstruována.

Nedaleko paláce se nachází významný chrám Anglikánské církve, gotické Westminsterské opatství. Odehrávají se zde nejvýznamnější královské obřady zahrnující korunovace, svatby i pohřby britských panovníků. Tradici korunovací založil v opatství Vilém I. Dobyvatel už v roce 1066.

UŽITEČNÉ ODKAZY

Štítky:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑